Článek
Vláda uvedla, že stávkou už byla postižena každá pátá pumpa, motoristé tvrdí, že je jich podstatně více. Ve Francii je celkem 12 500 čerpacích stanic.
V úterý došlo ke střetům u rafinérie ve Fos-sur-Mer v Marseille. Policisté se tam pokoušeli proniknout prostřednictvím stávkové hlídky a odstranit blokády z palet a pneumatik před tamní rafinérií i sklady benzínu.
Policisté nasadili slzný plyn i vodní děla, stávkové hlídky naopak zapálily pneumatiky.
Při střetech bylo zraněno několik lidí na obou stranách.
Premiér Manuel Valls dal najevo pobouření a pohrozil podobnými zásahy: „Už je toho dost. Je nesnesitelné něco takového vidět, (odborová centrála) CGT bude čelit extrémně tvrdé odpovědi ze strany vlády. Budeme pokračovat v čištění míst blokovaných touto organizací.“
Odbory se snaží zabránit tomu, aby rafinérie dodávaly palivo, a také se snaží rozšířit stávku na železnice, což by mohlo narušit hladký průběh mistrovství Evropy ve fotbale.
Odbory protestují proti novému zákoníku práce, který by umožnil firmám snáze najímat a propouštět zaměstnance. Současný pětatřicetihodinový pracovní týden sice bude platit i nadále, ale firmy dostanou možnost vyjednat delší pracovní týden, až 45hodinový. Nový zákoník vláda prosadila bez schválení v parlamentu. [celá zpráva]
Firma Total, která vlastní pět z osmi francouzských rafinérií, pohrozila, že v případě pokračování protestů přehodnotí svůj postoj k investicím ve Francii.
Vedení firmy zmínilo, že by mohl padnout plán na modernizaci rafinérie v Donges u Saint Nazaire za půl miliardy eur. Právě tam došlo k vážnému narušení činnosti rafinérie, když stávkové hlídky zablokovaly vjezd