Článek
Pellegrini složil slib během slavnostní schůze slovenského parlamentu v budově bratislavské Reduty do rukou předsedy Ústavního soudu Ivana Fiačana.
„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Slovenské republice. Budu pečovat o blaho slovenského národa, národnostních menšin a etnických skupin žijících ve Slovenské republice. Své povinnosti budu vykonávat v zájmu občanů a zachovávat i obhajovat ústavu a ostatní zákony,“ pronesl Pellegrini.
Pellegrini ve svém inauguračním projevu slíbil, že bude prezidentem všech občanů Slovenské republiky, vyzval Slováky k soudržnosti a ke klidu. „Pryč je jistota míru. Válka byla pro nás pouze pojmem z učebnic dějepisu a najednou je zde, na dohled od naší východní hranice,“ upozornil Pellegrini.
Pellegrini pozval na svou inauguraci také Miloše Zemana a Andreje Babiše
„Musíme učinit vše pro dosažení míru a nikdy nedopustíme další rozšiřování válečného konfliktu. Touha po míru je přirozená a určitě není oslavou agresora,“ dodal prezident k válce na Ukrajině.
Prezident připomněl nedávný atentát na premiéra Roberta Fica.
„Nestříleli jsme po sobě, ani když se měnil režim. Najednou se nám před očima odehrávají záběry, jak předseda legitimní a demokratické slovenské vlády padá k zemi pod kulkami atentátníka, které jen o vlásek míjejí životně důležité orgány,“ konstatoval Pellegrini.
Slovensko je podle prezidenta rozdělené vysokou mentální zdí, za kterou na sebe pokřikují dvě oddělené skupiny společnosti.
„Dnes je tato zeď, žel, pokropena i krví. Pokud k ní už nikdy nemá přibýt další, musíme tu zeď společně zbourat, protože jsme jeden národ, jedno společenství, jedno Slovensko,“ zdůraznil Pellegrini.
Československo označil Pellegrini za první demokratický životní prostor pro slovenský národ. „Nejen díky dohodě slovenského velikána Milana Rastislava Štefánika s pány Masarykem a Benešem, ale také díky konsenzu všech reprezentantů slovenského národa na Martinském shromáždění a v Martinské deklaraci,“ dodal prezident.
Slovensko podle Pellegriniho potřebuje soudržnost, jednotu a společný tah na bránu. „Potřebujeme si z naší historie a jejích osobností vybrat to nejlepší,“ řekl prezident. „Naše vzájemné porozumění a smíření je pouze nevyhnutelným předpokladem k tomu, abychom do našich životů vrátili chybějící jistoty a opět dali našemu světu pevné základy,“ dodal.
Pellegrini vyjádřil lítost, že této chvíle se nedožil jeho otec, který v květnu zemřel.
Zeman a Babiš
V Redutě byli přítomni také bývalý český prezident Miloš Zeman a bývalý český premiér Andrej Babiš. Slibu prezidenta se po květnovém atentátu nezúčastnil premiér Robert Fico, který je po vážné operaci v domácí léčbě.
Nový prezident po složení slibu a projevu absolvoval prohlídku vojenských jednotek, mši Te Deum v dómu sv. Martina a pak symbolicky převzal od Zuzany Čaputové Prezidentský palác.
Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením po atentátu na premiéra Fica se v programu škrtla procházka městem, kterou absolvovali Pellegriniho předchůdci.
Slovensko je rozdělené a zraněné, řekla Čaputová v posledním projevu
V Prezidentském paláci se konal slavnostní oběd, na nějž dostalo pozvánku 15 seniorů a 15 studentů.
„Pan prezident by chtěl hned na začátku spojovat jednotlivé společenské skupiny tak, aby na konci bylo možné smíření společnosti,“ řekla mluvčí nové hlavy státu Patrícia Medveď Macíková.
Nový prezident poté položí věnec k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika a k památníku Brána svobody na Děvíně. Program ukončila slavnostní recepce na Bratislavském hradě.
Pellegriniho první oficiální cesta povede 26. června tradičně do Prahy. Ještě předtím poletí nová hlava státu do Bruselu, aby zastoupila předsedu vlády na summitu Evropské unie.
Kdo je nový slovenský prezident
Peter Pellegrini, který má italské předky, se narodil v roce 1975 v Banské Bystrici a vystudoval Ekonomickou univerzitu.
V roce 2006 byl poprvé zvolen poslancem slovenského parlamentu za stranu Směr-sociální demokracie. V roce 2014 byl krátce ministrem školství, aby se v tomtéž roce stal předsedou parlamentu.
Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018 podala demisi vláda premiéra Roberta Fica a Pellegrini sestavil nový vládní kabinet.
Pellegrini v roce 2020 opustil Směr a založil stranu Hlas-sociální demokracie. Po loňských předčasných volbách se Hlas stal součástí vládní koalice a Pellegrini opět zastával funkci předsedy parlamentu.
Ve druhém kole letošních prezidentských voleb Pellegrini porazil exministra zahraničí Ivana Korčoka. Pellegrini je svobodný, hovoří anglicky, rusky a německy.