Článek
Peskov prohlásil, že je tato dohoda napsaná naprosto jednoznačně, a není tak nutné se k případné vojenské pomoci dále vyjadřovat.
„Formulace ve smlouvě nepotřebuje vysvětlení, je zcela jednoznačná. Hlavní je, že smlouva předpokládá strategickou prohloubenou spolupráci ve všech oblastech, včetně oblasti bezpečnosti,“ cituje list Kommersant Peskova.
Rusko se Severní Koreou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství 19. června během návštěvy vůdce Vladimira Putina v Pchjongjangu. K její ratifikaci ovšem Moskva ještě nedošla, do ruské Státní dumy se návrh ratifikace dostal toto pondělí.
KLDR pošle na pomoc Rusku vojáky
Letos v lednu severokorejský vůdce Kim Čong-un navrhl ústavně zakotvit Jižní Koreu jako hlavního nepřítele KLDR. Severní Korea kvůli tomu v říjnu svolá zasedání parlamentu, při němž se budou projednávat zmíněné změny ústavy.
Severní a Jižní Korea jsou spolu stále ve válečném stavu. Válka v letech 1950-1953 totiž neskončila uzavřením mírové smlouvy, nýbrž pouhým příměřím.
V uplynulých měsících a letech se napětí mezi oběma zeměmi zvyšuje. Například v úterý severokorejská armáda vyhodila do vzduchu příjezdové cesty do Jižní Koreji.
KLDR už pomáhá Rusku
Rusko vede od února 2022 útočnou válku proti Ukrajině. Severní Korea podle oficiálně nepotvrzených informací dodává Rusku pravidelně zbraně. Spojené státy tvrdí, že KLDR dodává Moskvě balistické střely nebo dělostřelecké granáty, a to už nejméně od loňského září, tedy daleko předtím, než obě země podepsaly strategickou dohodu.
Představitelé Jižní Koreje navíc tvrdí, že Severní Korea „velmi pravděpodobně“ pošle své vojáky na pomoc Rusku proti Ukrajině. Uvedl to jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjon, který také potvrdil nedávnou informaci, že v ukrajinské Doněcké oblasti zemřeli severokorejští důstojníci a vojáci při ukrajinském raketovém útoku 3. října.