Článek
Standarta je zákonem upravený symbol prezidenta, ale nepatří mezi oficiální státní symboly. Vychází však ze státního znaku, který státním symbolem je. „Každý je povinen zachovávat úctu ke státním symbolům Slovenské republiky,“ cituje deník Sme zákon o státních symbolech.
Tiskový odbor prezidentské kanceláře listu potvrdil, že stylizovaná písmena PP na červeném podkladu se slovenskou trikolórou plánuje hlava státu používat primárně v případech digitální komunikace. „Oficiální webové stránky prezidenta jsou státním majetkem a jejich provoz je hrazen z veřejných zdrojů. Informují o aktivitách prezidenta a nejsou soukromým prostorem Petra Pellegriniho,“ upozornil deník Sme.
Po kritice se v pondělí odpoledne na prezidentské stránce opět objevila prezidentská standarta.
Podle informací listu byl areál Bratislavského hradu, kde se v sobotu po inauguraci nového prezidenta konala oficiální recepce, lemován Pellegriniho velkoformátovými fotografiemi, při nichž stáli členové čestné stráže.
Historie dokládá, že Češi a Slováci nejsou tak blízké národy
Pellegrini se stal v pořadí šestým prezidentem Slovenské republiky. Do úřadu nastoupil po Zuzaně Čaputové, která na druhé funkční období nekandidovala. Pellegrini v dubnovém druhém kole prezidentských voleb porazil exministra zahraničí Ivana Korčoka.
Nový slovenský prezident zastoupí na summitu Evropské unie v Bruselu premiéra Roberta Fica, který se stále zotavuje po zranění, které utrpěl po květnovém atentátu. Na první oficiální návštěvu vyrazí Pellegrini 26. června do Prahy. Nadcházející jednání s českým prezidentem Petrem Pavlem označil Pellegrini za symbol smíření mezi Čechy a Slováky.
Kabinet Petra Fialy totiž letos v březnu ukončil mezivládní konzultace se Slovenskem a zrušil tradiční setkání vlád České republiky a Slovenska v reakci na kroky slovenské diplomacie ve vztahu k Rusku. Šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár se v březnu v Ankaře setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.