Článek
Pellegrini uvedl, že vedení strany Hlas nevyloučilo ani jednu z možností na vytvoření vládní koalice. „Budeme jednat s vítězem, ale pokud bychom se nedokázali dohodnout na rozumném sestavení vlády, nebo nemohou být splněny naše představy a podmínky, jsme připraveni jednat také s tou druhou částí politického spektra,“ uvedl předseda Hlasu.
„Uvědomujeme si svou pozici strany, bez které nemůže vzniknout žádná vládní koalice. Budeme k jednáním přistupovat zodpovědně, aby vláda na Slovensku vznikla. Pokud bychom cukli a rozhodli se, že půjdeme do opozice, tak je tady volební pat a byly by pravděpodobně předčasné volby,“ dodal Pellegrini.
Pellegrini se zatím s předsedou Směru Ficem nesetkal, ale neformálně už jednal s předsedou hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michalem Šimečkou. „Potvrdili jsme si, že v případě neúspěchu jednání s první stranou jsme připraveni zasednout za jednací stůl s potenciální čtyřkoalicí,“ řekl předseda Hlasu.
Vstup Pellegriniho do koalice s Ficem může pohřbít stranu Hlas
První možností sestavení vlády je podle Pellegriniho tříkoalice Směr-Hlas-Slovenská národní strana a druhou PS, Hlas, Svoboda a Solidarita (SaS) a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Na otázku, zda mu Šimečka nabídl post předsedy vlády Pellegrini, neodpověděl.
Rozpad Hlasu prý nehrozí
Pellegrini nemá obavy, že by vstup do obou zmíněných koalicí vedl k rozpadu Hlasu.
Politolog Tomáš Koziak tvrdí, že vstupem do koalice se Směrem i PS může Pellegrini partaj pohřbít. Podle politologa by si Fico udělal z Hlasu trhací kalendář nebo rohožku, po níž může šlapat a dělat si s ní, co chce, jak to podle Koziaka Směr dělal s každým dosavadním koaličním partnerem.
Podle deníku Sme vstupem do vlády se Směrem Pellegrini riskuje, že Fico mu přebere voliče. „Povolební spolupráce s Progresivním Slovenskem však může Hlas rozbít už v prvních dnech po volbách, protože významná část vedoucích straníků, bývalých členů Směru, preferuje vládu s Ficovou stranou,“ komentuje deník.
Sobotní volby vyhrál Směr se ziskem 22,94 procenta hlasů, druhé bylo liberální hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečky se ziskem 17,96 procenta hlasů a třetí Hlas se 14,7 procenta hlasů.
Populista a proruský politik. Světová média hodnotí Ficovo vítězství ve volbách
Prošetření voleb v romských osadách
Pellegrini rovněž požaduje, aby se vyšetřilo, jak získalo hnutí OLaNO tak velkou podporu v romských osadách na východě Slovenska, a naznačil, že se může jednat o volební korupci. „Je to velmi divné, aby se všem Romům ve velkých osadách zdálo, že nejlepší stranou je OLaNO a získali tam 80 až 90 procent všech hlasů. To není normální,“ upozornil.
Národní kriminální agentura (NAKA) mezitím oznámila, že prověřuje podezření z volební korupce v Košickém a Prešovském kraji. Agentuře TASR to potvrdila Zuzana Hrabovská z odboru komunikace a prevence prezidia policejního sboru Slovenské republiky.
KDH míří do opozice
Předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Milan Majerský po jednání s prezidentkou řekl, že KDH míří do opozice. „Předsednictví KDH si stojí za tím, že do vlády se Směrem nepůjdeme,“ uvedl. Majerský konstatoval, že Rada KDH bude zasedat 14. října a tam se rozhodne o dalších krocích.
Případná koalice KDH s PS, Hlasem a SaS by podle Majerského mohla vzniknou jen za cenu značných kompromisů. „V některých otázkách jsou mezi politickými stranami propastné rozdíly,“ dodal.