Článek
Uplynulých 1000 dnů označil Pellegrini na síti X za dlouhé dny zabíjení, devastace, utrpení a zničených snů. „Ale také je to 1000 odvážných dnů statečnosti, vlastenectví, oběti a boje za principy, ve které společně věříme a které udržují svět, jak ho známe,“ uvádí slovenský prezident v příspěvku psaném anglicky.
Pellegrini konstatoval, že Slovensko chce pokračovat ve své podpoře Kyjeva, zvláště teď, kdy nastává zima. „Přeji ukrajinskému lidu brzký a spravedlivý mír,“ dodává hlava státu.
We condemn Russia’s unprovoked aggression against #Ukraine as we mark 1000 days of the war today. 1000 long days of killing, devastation, suffering and broken dreams. But also 1000 bold days of bravery, patriotism, sacrifice and fighting for principles that we jointly believe in…
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) November 19, 2024
Vyjádření se objevilo v úterý večer na Pellegriniho účtu na síti X jen v angličtině, slovenská verze v té době chyběla. Ve slovenštině prezident pokračoval až v dalším příspěvku, v němž píše o přijetí českého exprezidenta Václava Klause a jeho ženy. Zprávu o Klausových si dal Pellegrini – na rozdíl od odsouzení ruské agrese – i na facebookový účet.
Americké rakety ATACMS poprvé zasáhly cíle v hloubi Ruska
Ficův nesouhlas
Vyjádření na síti X vybočuje z rétoriky, která v poslední době obvykle zaznívá od vrcholných slovenských představitelů.
Slovenský prezident ve své letošní kampani před přímou volbou hlavy státu podpořil rozhodnutí kabinetu premiéra Roberta Fica (Směr) zastavit vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Slovenská vláda nyní podporuje především humanitární pomoc a dodávky elektřiny na Ukrajinu. Komerční dodávky zbraní ze Slovenska na Ukrajinu však pokračují.
Fico také v pondělí vyjádřil ostrý nesouhlas s rozhodnutím amerického prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS k úderům na území Ruska. Toto rozhodnutí má podle Fica za cíl zmařit nebo oddálit mírová jednání. Předseda slovenské vlády varoval před třetí světovou válkou.
Fico ve videu zveřejněném na facebooku řekl, že vydal pokyny ministrům zahraničí a obrany Slovenské republiky, aby na žádném mezinárodním fóru a žádným způsobem nepodpořili toto americké rozhodnutí. „Jedná se o bezprecedentní eskalaci napětí. Jedná se o rozhodnutí, které maří naděje na zahájení jakýchkoli mírových jednání a ukončení vzájemného zabíjení Slovanů na Ukrajině,“ řekl předseda slovenské vlády.
V tomto duchu se v úterý v Bruselu vyjádřil slovenský ministr obrany Robert Kaliňák (Směr). „Domníváme se, že by to dramaticky eskalovalo napětí, a především by to vtáhlo země Evropské unie nebo NATO do konfliktu. Proto to vnímáme jako problém,“ citovala agentura TASR Kaliňáka.
Slovenský ministr obrany uvedl, že pokud by mírová jednání začala koncem roku 2022, kdy se Ukrajině podařilo získat zpět Cherson a Charkov, tak by nebylo žádných tisíc dnů války. „Tam se měl vytvořit tlak EU. Když se konflikt rozhořel a hlavně dnes, kdy se ukazuje, že situace na bojišti je těžká, máme horší karty jako Rusko,“ tvrdil Kaliňák.