Článek
„Už třetím rokem umírají nevinní lidé kvůli ruské agresi, Ukrajina proto stále potřebuje naši pomoc. Ujistil jsem prezidenta Zelenského, že Česko bude i nadále podporovat Ukrajinu všemi možnými prostředky. Tedy nejen dodávkami munice ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i plánováním poválečné obnovy a podporou země na cestě do EU a NATO,“ napsal po setkání na sociální síti X Pavel.
Už třetím rokem umírají nevinní lidé kvůli ruské agresi, Ukrajina proto stále potřebuje naši pomoc. Ujistil jsem prezidenta @ZelenskyyUa, že Česko bude i nadále podporovat Ukrajinu všemi možnými prostředky. Tedy nejen dodávkami munice ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i… pic.twitter.com/2BcYtMaIrJ
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 11, 2024
Návrh zakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu v zemích mimo EU předložil český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 tisíc granátů pro Ukrajince – půl milionu kusů ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů 122 milimetrů.
Bruselský server Politico počátkem února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice. K iniciativě se dosud připojila zhruba dvacítka zemí.
Prezident Petr Pavel pomohl ve Rwandě dvorským nosorožcům
Pavel se Zelenským se naposled sešli právě na okraj bezpečnostní konference v Mnichově v polovině února. Ukrajinský prezident tehdy poděkoval českému protějšku za pomoc, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině v její obraně před ruskou invazí, která trvá už déle než dva roky. Pavel ujistil, že Česko bude zemi nadále podporovat.
Kromě Pavla se Zelenskyj ve čtvrtek sešel také s litevským prezidentem Gitanasem Nausėdou. Obě země plánují v brzké době podepsat bezpečnostní dohodu. Další takovou dohodu Zelenskyj ve čtvrtek podepsal s lotyšským prezidentem Edgarsem Rinkēvičsem. V ní se Lotyšsko zavázalo, že v následujících deseti letech vyhradí 0,25 % svého HDP na kyberobranu, bezpilotní technologie a odstraňování min.
„Současným hlavním cílem je vyvinout veškeré úsilí k posílení našeho protileteckého systému, vyhovět urgentním potřebám ukrajinských obranných sil a konsolidovat mezinárodní podporu tak, abychom mohli překonat ruský teror,“ vyjádřil se Zelenskyj k cíli své účasti na summitu Trojmoří.
I arrived to Lithuania to participate in the Three Seas Summit and hold talks with the leaders of the partner countries.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 11, 2024
Important meetings are scheduled, and a new bilateral security agreement is to be signed.
The main task for now is to make every effort to strengthen our…
Trojmoří je iniciativou sdružující 13 států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Patří do ní Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko, které uskupení rozšířilo teprve loni. Jejím cílem je spolupráce v různých oblastech a propojení regionu v severo-jižním směru.
Podle Pražského hradu iniciativa v souvislosti s ruskou agresí deklaruje jednoznačnou a všestrannou podporu Ukrajině a Moldavsku a zasazuje se o aktivní roli při obnově Ukrajiny. Naposled se summit Trojmoří uskutečnil loni v září v Bukurešti. Kromě přijetí Řecka se tehdy také k iniciativě přidružily Moldavsko a Ukrajina.