Článek
Pavel ocenil, že von der Leyenová dlouhodobě podporuje Ukrajinu z hlediska materiálních dodávek. Zmínil především munici, která je podle prezidenta v současnosti zásadní pro obranu Ukrajiny a její případnou protiofenzivu.
Komise navrhne zákon o produkci munice v Evropské unii, mělo by to urychlit výrobu na kontinentu.
„Členské státy se shodly na tom, že budou i nadále financovat dodávky munice. Jsem ráda, že dnes mohu oznámit, že Evropská komise zítra (ve středu) na schůzi navrhne konkrétně zákon o produkci munice v EU, což by mělo urychlit výrobu munice v Evropě,“ poznamenala von der Leyenová.
„Návrh legislativy bude obsahovat i financování ve výši asi 500 milionů eur (zhruba 11,8 miliardy korun), se spolufinancováním členských států to bude jedna miliarda eur (asi 23,6 miliardy Kč),“ dodala.
Protiváha k Číně
Pavel ocenil stanoviska šéfky EK ve vztahu k Ukrajině, Číně či rozšiřování EU. „Oceňuji její konzistenci a odvahu při vyjadřování názorů, které ne vždy jsou přijímány s jednomyslným pochopením,“ řekl.
Kladně se vyjádřil k přístupu von der Leyenové k možnému budoucímu členství Ukrajiny v EU.
„Víme, že to nebude jednoduché, ale jsme připraveni jít tomu naproti a Ukrajině pomáhat překonat všechny překážky,“ řekl prezident. Rozšíření bloku je podle něj v zájmu celé Evropy, její stability a bezpečnosti.
Všechny demokratické země by podle české hlavy státu měly kooperovat na společné politice vůči Číně.
„Abychom byli schopni společně vytvořit dostatečnou protiváhu ve strategickém soupeření s Čínou ve všech oblastech,“ konstatoval.
Čína a demokratické země podle něj nesdílejí společné hodnoty, mají odlišné dlouhodobé strategické cíle. „Z tohoto pohledu se na naše vztahy s Čínou musíme dívat,“ dodal Pavel.