Článek
Jednotka NATO působí na Slovensku pod českým velením od minulého roku a její vytvoření bylo reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu.
„Je to velmi důležitý signál ujištění pro lidi na Slovensku. Jsme totiž země, která sousedí s Ukrajinou. Je to signál nejen spolupráce, solidarity, ale i jednoty, kterou teď tak velmi potřebujeme,“ uvedla Čaputová, která poděkovala českým vojákům.
Aktuálně působí v Lešti přes 1100 vojáků aliance z České republiky, Slovenska, Německa, Slovinska a Spojených států amerických. Češi zde mají téměř 500 vojáků, kteří se mění v půlročních rotacích.
Hlavním úkolem bojového uskupení NATO je demonstrovat svou přítomností odhodlání spojenců bránit státy východního křídla Severoatlantické aliance, odstrašit možného agresora a v případě napadení území ho bránit.
Pavel poznamenal, že je pro něj potěšující, když vidí projekt, který vznikal v době, kdy ještě působil ve vedení NATO.
Po ruské anexi Krymu a následné invazi na Ukrajinu nejprve vznikla kvůli odstrašení Ruska čtyři bojová uskupení v Pobaltí a v Polsku, později přibyla další čtyři.
„Když vidím, jak tady vojáci půl roku plnili úkol v mnohonárodním uskupení s dalšími státy a co jim to přineslo, co to přineslo naší všeobecné bezpečnosti, ale i spolupráci mezi zeměmi, tak mě to opravdu naplňuje hrdostí,“ řekl prezident.
Končící velitel mnohonárodního uskupení Karel Navrátil řekl, že primárním úkolem je odstrašit případného agresora.
„Naše politika odstrašení spočívá v tom, že jsme byli vidět, že jsme prostřednictvím intenzivního výcviku, který jsme prodělávali tady na Lešti, a strategické komunikace jasně deklarovali jednotný přístup aliance k té potenciální agresi, ke krizi, která zuří východně od nás,“ dodal.
Končí příslušníci české 4. brigády rychlého nasazení, nahrazují je vojáci 7. mechanizované brigády. Nese to s sebou i výměnu techniky, nově budou mít k dispozici pásová bojová vozidla pěchoty.
Německá armáda na Slovensko vyslala tanky Leopard 2A6, Američané například HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle-Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), svá obrněná vozidla mají také Slovinci.
V misi působí i příslušníci české Aktivní zálohy. V končící jednotce sloužilo 14 záložníků, v nastupující by jich mělo být 25. „I pro ně je to obrovská nenahraditelná zkušenost,“ řekl Navrátil.