Článek
V případě, že výpovědi lékařů zůstanou v platnosti, hrozí na Slovensku začátkem příštího roku ochromení provozu nemocnic.
Nyní schválený zákon nadále počítá s tím, že v letech 2025 a 2026 ve zdravotnictví oproti předloňské dohodě tehdejší vlády a lékařských odborů prostou platy pomaleji nejen lékařům, ale i některým záchranářům a jiným skupinám zdravotníků.
Ministerstvo zdravotnictví odůvodnilo částečný ústupek tím, že hrozily nejen hromadné výpovědi lékařů, ale také pokles zájmu o studium jednotlivých zdravotnických profesí. „Hrozil také odchod zdravotních pracovníků ze systému zdravotnictví, popřípadě jejich přesun do jiných států,“ uvedlo ministerstvo podle agentury TASR.
Původně se měly platy slovenských zdravotníků valorizovat v letech 2025 a 2026 o 9,7 procenta. Nedávno schválený konsolidační balíček však způsobil, že platy ve zdravotnictví se měly v příštích létech zvyšovat jen o tři procenta. Nyní dojde ke zvýšení platů o 6,44 procenta v roce 2025 a o 8,05 procenta v roce 2026.
Naposledy slovenští lékaři vymohli od státu navýšení platů ve zdravotnictví a příslib plnění dalších požadavků předloni, a to rovněž hromadnými výpověďmi.
Slovenští lékaři podali hromadné výpovědi také v roce 2011 za vlády premiérky Ivety Radičové, což vedlo k vyhlášení nouzového stavu. Ve slovenských nemocnicích tehdy vypomáhala třicítka českých vojenských lékařů. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví.