Článek
V neděli označil francouzský prezident Françoise Hollande Paříž za světovou metropoli proti terorismu a za svobodu. Solidarita s oběťmi teroru se však v podobě pochodů odehrávala i v jiných zemích, i když ne v takové míře.
Nad Paříží se v neděli odpoledne vyjasnilo, což byl možná také důvod tak hojné účasti. Organizátoři hovoří až o 1,5 miliónu lidí.
Desetitisíce lidí se snažily dostat na zcela zaplněné náměstí Republiky, mnoho šancí ale neměli. Na pochod přijeli také pozůstalí po obětech útoků islamistů, kteří jdou v čele průvodu.
Lidé mávali vlajkami, volají Je suis Charlie (Jsem Charlie) a zpívali francouzskou hymnu.
"Přišla jsem demonstrovat za svobodu slova, za novináře, kteří se nezalekli výhrůžek a pokračovali v jeho prosazování," řekla ČTK jedna mladá Pařížanka.
Na ulicích byly vidět desítky ozbrojených policistů a četníků s puškami. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve slíbil mimořádná opatření k zajištění bezpečnosti a ve městě a v okolí má být v pohotovosti více než 5500 policistů a vojáků.
Paříž v neděli kvůli velkému počtu návštěvníků nechala jezdit metro zadarmo, vytíženějšími stanicemi však vlak pouze projížděl.
Manifestace se účastnila i řada zahraničních státníků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, britského premiéra Davida Camerona a vedoucích představitelů Evropské unie Donalda Tuska a Jeana-Claudea Junckera. Za Česko přijeli premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Podle Sobotky i Zaorálka je důležité ukázat sounáležitost Česka s Francií a ukázat, že je Česká republika součástí vlny solidarity. "Pokládám za důležité, aby zástupci České republiky byli přítomni na pochodu, abychom podpořili Francii v této těžké chvíli, abychom vyjádřili solidaritu," řekl novinářům český premiér.
Zaorálek zdůraznil, že vina za útoky se nesmí svalovat na všechny muslimy a připomněl v této souvislosti historicky nedávné chování Evropanů k Židům. "Musí se hledat konkrétní zločinci," poznamenal.
Na znamení solidarity byla v Bruselu na ústředí NATO stažena vlajka aliance a členských států na půl žerdi.
V Paříži ve středu vystříleli islámští radikálové Said a Chérif Kouachiovi, hlásící se k jemenské odnoži Al-Káidy, redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Kromě osmi novinářů zemřelo celkem 12 lidí. O den později Amedy Coulibaly, podle svých slov řízený Islámským státem, zabil policistku a v pátek týž útočník usmrtil čtyři osoby v košer potravinách.