Článek
Francie začala dodávat na Ukrajinu rakety SCALP v červenci 2023, připomněl web Frankfurter Rundschau, ukrajinská armáda však mohla začít střely používat v hloubi ruského území, stejně jako britské Storm Shadow, až poté, co jim dosluhující americký prezident Joe Biden povolil využít rakety dlouhého doletu ATACMS.
Tím totiž padlo americké omezení na poskytování navigačních dat, bez kterých se střely, které Britové vyvíjeli společně s Francouzi, neobejdou.
Ukrajinci už ATACMS použili přinejmenším jednou, a to začátkem týdne v ruské Brjanské oblasti. O den později odpálili britské Storm Shadow.
Bombové kryty vám nepomohou, přestaňte Ukrajincům pomáhat. Medvěděv pohrozil Evropě raketou Orešnik
Podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota je odpálení raket SCALP do ruského týlu „ukrajinskou sebeobranou“.
Zda se tak již stalo, Barrot v rozhovoru pro stanici BBC neuvedl, nicméně prohlásil, že ohledně pomoci Ukrajině neexistují „žádné červené čáry“.
Zacharovová opět vyhrožuje
Jeho vyjádření přesto rozčílilo mluvčí ruské diplomacie Zacharovovou. „To není podpora pro Ukrajinu, to je smrtící rána,“ nechala se slyšet podle agentury TASS.
Podle ní ani vyslání další ukrajinské brigády vycvičené ve Francii do bojové zóny a jakékoli další pokusy „francouzských válečných štváčů“ výsledek konfliktu nezmění.
Uvrhnout je do zmatku. V USA sestavili mapu 200 cílů pro ATACMS a Storm Shadow v Rusku
Ukrajinská armáda ve středu poprvé zaútočila britsko-francouzskými raketami s plochou dráhou letu Storm Shadow na ruském území. Stalo se to den poté, co Ukrajina poprvé k úderům v ruském vnitrozemí použila americké rakety ATACMS.
Zbraněmi dlouhého doletu ani nadále Ukrajině nepomáhá Německo. Kancléř Olaf Scholz dodávku řízených střel Taurus s doletem kolem 500 kilometrů kategoricky odmítá. Argumentuje, že by to zvýšilo riziko zatažení Německa do války, protože nasazení taurusů na Ukrajině by znamenalo zapojení německých vojáků do kontroly cílů, poznamenal Frankfurter Rundschau.
Storm Shadow/SCALP
Storm Shadow/SCALP je francouzsko-britská střela vzduch–země dlouhého doletu.
Je určena k ničení stacionárních cílů (včetně bunkrů), které jsou dobře chráněny systémy protivzdušné obrany.
Střelu lze použít kdykoli během dne a za jakýchkoli povětrnostních podmínek.
Hlavice rakety váží 450 kg. Storm Shadow lze nainstalovat také na proudová letadla sovětské výroby.