Článek
Podle televizní stanice BFM TV byla sanitární akce zaměřena hlavně na komára tygrovaného. Úřady uzavřely některé silnice a vyzvaly obyvatele přilehlých domů, aby nevycházeli. Pracovníci dezinfekční služby mezitím postříkali insekticidem stromy, zelené plochy a další oblasti, kde se komáři množí.
Reagovaly tím na případ horečky dengue z předchozího týdne. Šlo o tzv. importovaný případ nemoci, kdy se postižená osoba nakazila během pobytu mimo Francii. Rizikem podle lékařů není ani tak přenos infekce přímo z člověka na člověka, jako spíš to, že zmíněný druh komára kousnutím infikované osoby může nákazu dále šířit.
🔴 FLASH INFO - #Paris : Suite à la détection d'un cas de #dengue, une zone d'action de 150 mètres de rayon dans le 13e arrondissement a été traitée.
— 24/24 France Alerte (@24france_alerte) August 31, 2023
👉 Des produits insecticides ont été épandus dans le but de tenter d'éliminer le moustique #tigre, vecteur de la maladie. (BFM)… pic.twitter.com/JaGBD5GI10
Experti zjistili, že komáři tygrovaní se vyskytují stále více i v jižní Evropě. Přispívají k tomu prý klimatické změny, kdy teplejší počasí zkracuje inkubační dobu komářích vajíček a zimy už nejsou dostatečně chladné, aby škůdce zahubily.
„Všechno šlo dobře,“ pochvalovala si místostarostka Paříže odpovědná za zdravotnictví Anne Souyrisová. Upřesnila, že dezinfekční akce se uskutečnila v okruhu 150 metrů kolem místa, kdy bydlí osoba nakažená horečkou dengue.
„Bylo to poprvé v Paříži, ale ne poprvé ve Francii. Jih země je komáry tygrovanými zasažen už několik let,“ dodala místostarostka.
Francie poprvé zaregistrovala komára tygrovaného na svém území v roce 2004. Dnes se vyskytuje v 71 z 96 pevninských departementů, přičemž jsou mezi nimi i některé regiony na severu u Lamanšského průlivu.
Obavy má také Itálie
Obavy panují také v Itálii, kde úřady podle serveru Blick zaregistrovaly letos už 50 případů horečky dengue. Minulý měsíc zdravotníci odhalili dva případy, které prokazatelně nesouvisely s cestováním do zahraničí - jeden v Římě a druhý v Lodi u Milána.
„Dengue je velmi časté infekční onemocnění v endemických oblastech, ale s velmi nízkým rizikem komplikací v neendemických oblastech,“ uklidňuje Emanuele Nicastri, ředitel oddělení infekčních nemocí Národního institutu pro infekční nemoci.