Článek
Pravé francouzské šampaňské se tak nově může na ruském trhu prodávat pouze jako šumivé víno (igristoje).
Pod legislativní změnu se už podepsal prezident Vladimir Putin. „Zákon je platný a musí se dodržovat,“ prohlásil jeho mluvčí Dmitrij Peskov.
„S ruskými úřady budeme jednat v rámci bilaterálních vztahů, ale také na úrovni EU, abychom hájili práva našich výrobců, zejména zájmy našich zeměpisných označení,“ ohlásil Jean-Yves Le Drian, francouzský ministr zahraničí. Zákon podle něj „výslovně cílí na francouzské výrobky v duchu logiky protekcionistických opatření“.
Ceny ruských vín porostou
Proti ruské novele se postavila také francouzská organizace sdružující výrobce šampaňského Comité Champagne (CIVC), stejně jako Evropská komise. „Pozice Francie je jasná: slovo šampaňské pochází z krásných končin Francie, kde se šampaňské vyrábí, ale dnes je to název používaný jinými státy,“ prohlásil Julien Denormandie, francouzský ministr zemědělství.
Mezinárodní soutěž ovládlo mezi rekordním počtem vzorků vinařství z Mikulova
Očekává se, že do konce roku vzrostou velkoobchodní ceny ruských vín o patnáct až dvacet procent, napsala s odvoláním na expertní analýzu agentura RBK.
Střízlivější odhady uvádějí asi 10 procent. Důvodů je několik: růst cen hroznů kvůli suchému počasí, nedostatek ruských révových sazenic – domácí suroviny na výrobu vína nepokrývají ani polovinu poptávky – a také zdražování zahraničních vín kvůli změnám v ruské legislativě.
Rusko vyzvalo k nezávislému prošetření smrti Roma v Teplicích
Ceny stolních vín v Rusku rostou už několik let, jejich cena byla letos v lednu v porovnání se stejným období loňského roku vyšší o 8,6 procenta. V současné době se pohybují přibližně v rozmezí od 100 do 750 Kč za láhev.