Článek
Hlava církve loni rozdala celkem 6500 almužen za jeden milión eur (přes 27 miliónů korun). Letos to bude asi dvakrát tolik, domnívá se Krajewski.
"Svatý otec by samozřejmě rád vyšel mimo Vatikán a vyzpovídal věřící, ale není to možné a ještě nikdy se to nestalo," citoval v pátek Krajewského deník Corriere della Sera. Na dotaz, zda papež někdy svého almužníka na jeho cestách doprovází, ale arcibiskup odpověděl jen úsměvem. A jeho mlčení rozvířilo v médiích spekulace, že František možná někdy opouští svůj byt inkognito.
Papež jmenoval Krajewského vatikánským almužníkem letos v srpnu. Už tehdy mu prý připomínal, že po něm bude chtít hlavně skutečnou pomoc konkrétním lidem, a ne úřednickou práci. "Papež mi řekl, že psací stůl nebudu potřebovat. A abych nečekal, až u mě lidé zaklepou, a místo toho šel potřebné hledat sám," zavzpomínal 50letý arcibiskup.
Šeky i telefonní karty
Polský hodnostář dostává každý den od papeže dopisy věřících, kteří ho prosí o pomoc. Přes vatikánské zahrady tak v rukách členů švýcarské gardy putují obálky s Františkovými ručně psanými přípisy jako "víš, co máš dělat", "najdi je" nebo "promluv s nimi". Ve jménu pontifika pak navštěvuje třeba seniory, vypisuje šeky pro chudé rodiny nebo míří na místa, kde se stala nějaká tragédie.
Letos třeba rozdával almužny na ostrově Lampedusa, u nějž se v říjnu potopila loď se stovkami afrických přistěhovalců. Přeživším rozdal 1600 telefonních karet, aby mohli dát vědět svým blízkým, že nehodu přežili.
Agentura AP zase připomíná příběh italské rodiny Sciarrettových. Ti napsali papeži v říjnu dopis, protože jejich 18měsíční dcera trpí nevyléčitelnou svalovou atrofií a lékaři jim sdělili, že už pro ni nedokážou nic udělat. František nařídil almužníkovi, aby rodinu kontaktoval, a ten je pak začátkem listopadu doma navštívil. Když se o pět dní později stav dítěte zhoršil, cestovali rodiče i s dcerkou do Vatikánu, ubytovali se ve stejném penzionu, kde pobývá i papež, a setkali se tam s ním. Pár hodin poté zahájil František svou pravidelnou generální audienci na Svatopetrském náměstí prosbou, aby lidé věnovali dívce tichou modlitbu.
Funkce papežského almužníka má tradici, která se datuje nejméně do 13. století. Papež nyní pro tuto funkci na rozdíl od svých předchůdců zvolil poměrně mladého duchovního, protože si údajně přál aktivnější službu potřebným. |
---|
Almužny se financují ze zvláštního fondu, kam míří výtěžek z papežských požehnání. Ta si mohou věřící koupit při zvláštních příležitostech, jako jsou třeba svatba nebo křtiny. |