Článek
Z letadla italské společnosti Alitalia vystoupil Svatý Otec po půl čtvrté odpoledne. Na letištní ploše na něj kromě Čaputové čekalo i několik desítek církevních a politických představitelů země, kteří mávali slovenskými a vatikánskými vlajkami a papeže vítali latinským zvoláním Vivat Papa Franciscus (ať žije papež František).
Po krátkém přivítání, při kterém nechyběl i chlapec a dívka v tradičním slovenském kroji, kteří od Svatého Otce dostali drobný dárek, se papež František vydal limuzínou na ekumenické setkání na Apoštolské nunciatuře v Bratislavě.
Další oficiální program ho pak čeká od pondělí. Postupně navštíví Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín poblíž hranic s Českou republikou. Na návštěvu se akreditovalo 600 novinářů z celého světa.
Papež František bude bydlet na apoštolské nunciatuře v Bratislavě a neměl žádný speciální požadavek na zařízení pokoje. „Kromě požadavku na jednoduchost a skromnost,“ řekl mluvčí Konference biskupů Slovenska (KBS) Martin Kramara.
Zastavil se v Budapešti
Papež přiletěl z Budapešti, kde se zúčastnil závěrečné mše eucharistického kongresu na Náměstí hrdinů. Krátce se setkal také s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. Věřící pak pozdravil z papamobilu.
Papežovo rozhodnutí strávit víc času na Slovensku, než v Maďarsku je potřeba chápat v kontextu jeho tvrdé kritiky nacionalisticko-populistických lídrů, jako například maďarského premiéra.
Během svého programu v Budapešti se hlava katolické církve setkala také s představiteli tamní židovské komunity. „Musíme pracovat na tom, aby nenávist nenarušila naše dobré vztahy. Nejlepší způsob, jak odstranit antisemitismus, je podporovat bratrství,“ řekl papež František. „Nebezpečí antisemitismu je v Evropě i jinde ve světě stále přítomné,“ upozornil.
Facka Orbánovi
Podle církevních analytiků dal papež František jasně najevo nesouhlas s politikou premiéra Orbána, když v Budapešti strávil jen několik hodin a na menším Slovensku stráví až čtyři dny. Současná hlava katolické církve totiž vyzývá k přijímání a k integraci migrantů a nelíbí se jí Orbánova politika namířená proti migrantům.
„Papežovo rozhodnutí strávit víc času na Slovensku, než v Maďarsku je potřeba chápat v kontextu jeho tvrdé kritiky nacionalisticko-populistických lídrů, jako například maďarského premiéra,“ upozornil britský katolický týdeník The Tablet.
Podle amerického listu National Catholic Register se maďarští politici a představitelé církve snažili papeže přesvědčit, aby v jejich zemi strávil delší čas, ale bezvýsledně. Noviny to označily za „obrovskou facku“ Orbánovi.
Slovensko naposledy navštívil papež Jan Pavel II. v roce 2003. Byl tehdy v Trnavě, Banské Bystrici, Rožňavě a v Bratislavě. Jan Pavel II. byl na Slovensko také v roce 1990 ještě v rámci Československa a v roce 1995. Také on byl při návštěvách Slovenska ubytovaný na apoštolské nunciatuře v Bratislavě. Papež Benedikt XVI. v průběhu svého pontifikátu Slovensko nenavštívil.