Článek
(od zvláštního zpravodaje v Polsku)
Povodně, které v září postihly střední Evropu, napáchaly výrazně největší škody v sousedním Polsku. Devět mrtvých, přes deset tisíc zničených domů a budov a škody za odhadem celkově přes sto miliard korun. Mohlo být ještě hůř, katastrofě v podobě zaplavení téměř sedmisettisícové Wroclavi zabránil obří polder Dolní Ratibor, vybudovaný v minulých letech jako součást plánů na splavnění Odry až do Havířova a Ostravy.
Zatímco hráz na poldru Radibor vydržela mohutný nápor povodňové vlny, na mnoha jiných místech hráze a valy nevydržely a města a vesnice se ocitly pod vodou. Premiér Donald Tusk, který v kritických dnech osobně řídil boj s povodní přímo v nejpostiženějším Dolním Slezsku, měl o vinících hned jasno. Za hlavní pachatele označil bobry, kteří měli svojí činností narušit hráze kolem řek. A slíbil tvrdou odplatu v podobně jejich odstřelu.
„Někdy si musíte vybrat mezi láskou ke zvířatům a bezpečím měst, vesnic a stabilitou náspů kolem řek,“ nechal se během vrcholících povodní slyšet na konci září Tusk. „Udělejte to, co můžete v rámci předpisů udělat, a já vás v těchto krocích budu podporovat. Ochrana protipovodňových valů je dnes absolutní prioritou,“ vyzval polský premiér k hromadnému odstřelu bobrů.
Bobří hráze pomáhají
Jenže jak se rychle ukázalo, byl to sám Tusk, kdo se střelil do vlastní nohy. Jak mezi veřejností, tak mezi odborníky se zdvihla vlna nevole. Argumentovali mimo jiné tím, že v povodní nejpostiženějších oblastech kolem Odry se bobři, kterých je v Polsku asi 150 000, téměř nevyskytují.
Odborníci navíc uvádí, že bobři v boji proti povodním naopak pomáhají. „Buď to řekl z neznalosti, nebo v tom byl záměr najít obětního beránka,“ uvedl pro server Onet.pl přírodovědec Andrzej Czech. „Bobři jsou během povodní našimi spojenci,“ řekl Czech. Svými hrázemi podle něj omezují sílu potoků a řek stékajících z hor. „Prodlužují tak tok vody o hodiny až dny, což znamená, že zplošťují povodňovou vlnu,“ dodal s tím, že díky tomu voda působí menší škody.
Na obranu bobrů vystoupila i opozice v čele s Právem a spravedlností (PIS), byť za její vlády, která skončila před rokem, bylo v posledních letech osm tisíc bobrů z podobných důvodů odstřeleno.
Ochrana valů pletivem
Naštěstí pro Tuska i bobry měli lidé v povodní zasažených oblastech západního a jižního Polska jiné starosti než střílet tyto zvířecí stavitele hrází.
Proto mohl už po pár dnech změnit Tusk svůj názor a tažení proti bobrům odvolat včas, ještě než došlo k odstřelu těchto zvířat. „Žádný bobr nebyl zraněn,“ prohlásil Tusk, když před dvěma týdny svoji výzvu k likvidaci bobrů odvolal.
Místo odstřelu bobrů vyslyšela polská vláda výzvu odborníků a nyní oznámila, že začne chránit polské hráze a valy kolem řek před možným poškozením od zvířat, například kovovými sítěmi. Vedle bobrů mohou valy poškozovat i ondatry nebo jezevci. „Budeme chránit jak hráze, tak samotná zvířata,“ prohlásil Tusk. „Pane bobře, bude dobře,“ slíbil premiér.