Článek
Poškozená de Gaullova busta se nachází ve městě Hautmont nedaleko belgické hranice. Starosta města Joel Wilmotte uvedl, že socha byla již vyčištěna, vandalský čin přitom označil za "skandální".
#Statues#Inculture ? Le mot est faible mais je veux rester polie...@lavoixdunord ⤵️
— V2P Ψ #MasquezVous 😷 (@de_perrier) June 15, 2020
"L’esclavage a été aboli en France en 1848, 42 ans avant que naisse Charles de Gaulle, qui n’a jamais été acteur de la traite, comme armateur, négociant ou planteur.
1/3 https://t.co/MuFaAPCVf7
Terčem vandalských útoků se v posledních dnech stala řada soch ve Spojených státech, ale i v několika evropských zemích. V některých městech byly sochy při protestech strženy, jiná je sama odstraňují. Vše souvisí s protirasistickými protesty vyvolanými smrtí amerického černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém nedělním projevu uvedl, že Francie by neměla vymazávat "stopy" své historie. V této souvislosti slíbil, že sochy historických postav nebudou odstraněny.
V Belgii strhli sochu krále Leopolda II. kvůli krutovládě v Kongu
Francouzský velikán 20. století
Charles de Gaulle bývá označován za největšího francouzského státníka 20. století. Hrdina protinacistického odboje podruhé výrazně promluvil do dějin země, když v roce 1958 vystoupil z ústraní a přijal úřad předsedy vlády. Podle historiků tím zabránil hrozící občanské válce kvůli krizi v Alžírsku. Kromě toho prosadil v zemi prezidentský systém. V roce 1959 se podle nové ústavy stal prezidentem a funkce se ujal 8. ledna 1959.
Vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí se do Evropy přelila ze Spojených států, kde se začalo demonstrovat v reakci na květnovou Floydovu smrt. Muž zemřel ve městě Minneapolisu poté, co mu policista, který nyní čelí obvinění z vraždy, klečel několik minut na krku.