Článek
Osoby, které mají nárok na ochranu na území členských zemí evropské osmadvacítky, by se měly stát podle Guterrese součástí masivního programu, v rámci kterého by se mělo v unii přerozdělit až 200 000 žadatelů o azyl. Účast jednotlivých členských zemí EU na něm by přitom podle něj měla být povinná.
„Evropa čelí největšímu přílivu uprchlíků za poslední desetiletí,” uvedl Guterres a zmínil, že tlaku jsou vystaveny zejména Řecko, Itálie a Maďarsko. Vzniklá situace tak vyžaduje „masivní společné úsilí”, které ale není se současným roztříštěným přístupem členských zemí EU možné vyvinout. „Žádná země to nezvládne sama a žádná země nemůže odmítnout svůj podíl odpovědnosti,” řekl Guterres. Jediným způsobem, jak vyřešit současnou uprchlickou krizi, je strategie založená na „odpovědnosti, solidaritě a důvěře”.
Neoprávnění zpět
Část zemí EU ale kvóty odmítá, patří k nim i členské země V4 včetně ČR, jejíž představitelé se kvůli migrační krizi sejdou v pátek. Šéfové německé, francouzské a italské diplomacie ve čtvrtek znovu apelovali na „spravedlivé rozdělení” uprchlíků mezi unijní země. Opět k němu vyzvala i německá kancléřka Angela Merkelová.
Středozemní moře letos překonalo na cestě do Evropy více než 350 000 migrantů. Přinejmenším 2643 jich přitom přišlo o život. Po příchodu do Evropy pak další cesta uprchlíků podle Guterrese pokračuje chaoticky.
Vysoký komisař zároveň odsoudil, jak se s běženci na mnoha místech údajně nedůstojně zachází. Migranti, kteří nemají důvod zůstávat v Evropě, by podle něj měli být ale obratem vráceni do zemí původu.