Článek
Za největší nevýhodu Orbán považuje, že americké společnosti platí čtvrtinu výdajů, které Evropa vydá na plyn a elektřinu. „Ceny energií je třeba snížit za každou cenu. Znamená to nutnost přehodnotit sankce, protože při stávající politice těchto opatření ceny neklesnou,“ řekl podle Reuters Orbán v rozhovoru.
Ceny za plyn jsou ale nyní například v Česku srovnatelné s těmi předválečnými. Ceny u elektřiny jsou ale vyšší než před válkou.
Podle roční zprávy o energetickém stavu EU Maďarsko stále získává značnou část svého plynu z Ruska (80-85%). Na základě patnáctileté smlouvy podepsané s Gazpromem v roce 2021 ale dostává země od Ruska 4,5 miliardy kubických metrů plynu ročně, píše Reuters. Maďarští představitelé upozorňují, že k odklonění od ruských zásob nemají dostatečnou finanční podporu EU.
Orbán a Fico žádají změnu evropské strategie ve vztahu k Ukrajině
Podle Eurostatu byly v první polovině roku 2024 ceny plynu pro domácnosti v EU nejvyšší ve Švédsku (zhruba 4,45 Kč za kWh) a nejnižší v Maďarsku (zhruba 0,60 Kč za kWh). Maďarsko ale podle všeho ceny domácnostem dotuje a tím ekonomika země trpí.
Dvojí ceny v Maďarsku
Pokud průměrná domácnost v Maďarsku nepřekročí roční spotřebu plynu 1729 m3 (18,241 MWh), platí za kubík 102 forintů (6,15 Kč), tedy zhruba 60 haléřů za kWh. Při překročení tohoto limitu už zákazníci musí zaplatit výrazně více, a to 747 forintů (46 Kč) za kubík, tedy zhruba 4,60 Kč za kWh. Pro srovnání: v Česku je nyní nejnižší nabízená cena 1,1 Kč/kWh.
Analytik XTB Jiří Tyleček Novinkám řekl, že je obtížné rozklíčovat, do jaké míry je nízká cena v Maďarsku výsledkem dotací a jak vysvětlit tu vysokou. „Nevím, proč Maďaři platí tak vysokou cenu nad danou úroveň, jestli nemají žádné další cesty, jak ten plyn tam dostat, protože ten rozdíl je skutečně markantní,“ řekl. Upozornil, že v jiných zemích střední Evropy je ruský plyn tou levnější variantou. Není ani podle něj možné říci, jak moc je pro Maďarsko smlouva s Gazpromem nevýhodná.
Pro Budapešť jsou tyto dodávky plynu z Ruska klíčové a přijít o ně by mohlo mít katastrofální dopad. „Pokud budou tyto dodávky přerušeny, nebudeme schopni naší zemi dodat, co potřebuje“, prohlásil tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó při své návštěvě Petrohradu začátkem září. Podle něj země jinou volbu nemá.
Před týdnem se Viktor Orbán v Budapešti setkal s lídry zemí EU a společně se zabývali návrhy ke zvýšení konkurenceschopnosti uskupení, které vypracoval bývalý prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. „Otázka financování bude v rámci EU klíčová,“ řekl Draghi. Orbán v reakci na zprávu uvedl, že Evropa kráčí „k sebevraždě“. Summitu 7. listopadu se účastnil i prezident Ukrajiny Zelenskyj, který zase uvedl, že sebevražedné by pro Evropu byly ústupky Rusku.