Článek
„Blahopřeji vám, že jste hlasovali pro mír,“ vzkázal v pondělí Orbán gruzínskému lidu s tím, že zabránil, aby se jeho země stala „druhou Ukrajinou“. Odkazoval tím na to, že Gruzínský sen v kampani volby vykresloval jako volbu mezi válkou a mírem. Billboardy této strany ukazovaly záběry vybombardovaných ukrajinských měst vedle fotek nedotčených gruzínských měst.
Podle webu hang.hu Orbán jednal v hotelu Mariott v Tbilisi, a když ho opouštěl, Gruzínci protestující proti výsledkům voleb maďarského premiéra vypískali. Web uvedl, že když Orbán vycházel z hotelu, demonstrující ho poznali a jasně vyjádřili svou nelibost z přítomnosti maďarského premiéra. „Hotel je kousek od budovy parlamentu, kde se konala velká demonstrace,“ konstatoval web.
Hang.hu připomíná, že Orbán už po sečtení 70 procent hlasů blahopřál vládnoucí straně Gruzínský sen a v pondělí už pospíchal do Tbilisi, i když Evropská unie ještě výsledky voleb neuznala. „V Bruselu čekali jiný výsledek,“ poznamenal v této souvislosti maďarský ministr zahraničí Szijjártó.
V Gruzii se po volbách budou přepočítávat hlasy
Podle oficiálních výsledků Gruzínský sen obdržel 54 procent hlasů, ale podle prezidentky země ve skutečnosti strana dostala jen kolem 40 procent hlasů. Nejen proto, ale i kvůli údajnému nátlaku na voliče, se v Tbilisi rozhořely protesty. Ty vedly k tomu, že gruzínská ústřední volební komise oznámila přepočet hlasů, ale ten se bude týkat jen pěti namátkově vybraných volebních komisí v každém volebním okrsku.
Maďarsko v současnosti předsedá Radě EU, ale šéf unijní diplomacie Josep Borell uvedl, že Orbán svou cestou do Gruzie Unii nereprezentuje. Podobně reagoval i na Orbánovy letní cesty do Ruska a Číny, které maďarský premiér vykresloval jako mírovou misi.
Gruzínský sen podle opozice uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování.