Hlavní obsah

Orbán jednal v Bruselu s Meloniovou a Morawieckým, setkal se i s Ruttem

Brusel

Spolupráci pravice probíral v pondělí v Bruselu maďarský premiér Viktor Orbán s italskou předsedkyní vlády Giorgiou Meloniovou a bývalým polským premiérem Mateuszem Morawieckým, Podle maďarské stání agentury MTI se sešel také s nizozemským ministerským předsedou Markem Ruttem.

Foto: Geert Vanden Wijngaert, ČTK/AP

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se zdraví s maďarským premiérem Viktorem Orbánem na neformálním summitu v Bruselu, kde se řeší obsazení nejvyšších postů v EU. (17. června 2024)

Článek

Prezidenti a premiéři zemí EU v pondělí na neformálním summitu v Bruselu řeší otázku nového obsazení nejvyšších postů v Evropské unii po volbách do EP.

Agentura DPA setkání s Meloniovou a Morawieckým spojuje s otázkou, ke které frakci v EP se přičlení Orbánova národně konzervativní strana Fidesz, která v roce 2021 vystoupila z Evropské lidové strany (EPP). Meloniové strana Bratři Itálie a Morawieckého Právo a spravedlnost (PiS) jsou podobně jako česká Občanská demokratická strana (ODS) součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Maďarský premiér již před nedávnými volbami do Evropského parlamentu vyjadřoval zájem o vstup své strany do ECR, která je v EP momentálně čtvrtou nejsilnější silou.

Český premiér Petr Fiala minulý týden uvedl, že ODS spoluzakládala frakci ECR jako konzervativní, ale jasně vymezenou proti populistům a nacionalistům. Při posunu dál by jeho strana zvažovala, co udělat. Problematický je pro ODS i některé další strany ve frakci také Orbánův vstřícný postoj vůči Rusku.

Orbán se podle MTI v Bruselu sešel také s dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, o kterém se uvažuje jako o příštím generálním tajemníkovi NATO. Maďarský premiér vyjádřil vůči Ruttemu výhrady a požadoval, aby se nizozemský předseda vlády omluvil za svá údajně ponižující vyjádření na adresu Maďarska.

Nizozemsko v posledních letech patří mezi země Evropské unie, které vládu maďarského premiéra Orbána nejhlasitěji kritizují kvůli porušování principů právního státu nebo omezování demokratických hodnot.

Výběr článků

Načítám