Článek
Mezi asi nejvýraznější stavby by patřila plánovaná kabinková lanovka od místního železničního nádraží k areálu léčebního domu Helios a poté až k areálu FIS. Diskutuje se rovněž o výstavbě nové sjezdovky, bytových domů, obchodů, sportovišť, hotelu a parkoviště.
„Neobejde se to bez zásahu do přírody. Ten má být dokonce velmi zásadní,“ napsal web.
Proti zmíněným plánům vystupují někteří odborníci i veřejnost. „Toto území se může dost rychle pokazit, až znetvořit, a cesta zpět už nebude možná,“ upozornil Peter Jariabka ze Slovenského svazu ochránců přírody.
Občané spustili petici proti plánované výstavbě. Poukazují v ní na podle nich odstrašující příklad lyžařského střediska Jasná v Nízkých Tatrách, kde se v posledních létech intenzivně stavělo.
Už loni vyvolala nesouhlas výstavba 53metrové vyhlídkové věže na Štrbském Plese. „Při výstavbě věže nebyl pokácen ani jeden strom a nenastal žádný zásah do vegetace,“ řekla mluvčí projektu Andrea Čurná televizi Markíza.
Okolí Štrbského Plesa získalo svou nynější podobu před mistrovstvím světa v lyžování v roce 1970. Tehdy vznikl Areál snů, nové hotely a postavila se i zubačka ze Štrby na Štrbské Pleso.