Hlavní obsah

Ohrožení pro idylku Orbán–Fico: Na Slovensku chystají nový jazykový zákon

Slovenské ministerstvo kultury vedené Martinou Šimkovičovou chce zpřísnit zákon o státním jazyce, který se týká používání jazyků národnostních menšin v zemi. To by mělo dopad i na početnou maďarskou menšinu a mohlo by to poznamenat vztahy Bratislavy s Budapeští, které rok po nástupu vlády Roberta Fica označuje maďarský premiér Viktor Orbán za skvělé. Téma proto řeší i diplomacie obou zemí.

Foto: Jan Koller, ČTK

Dvojjazyčné cedule na Slovensku

Článek

Zpřísnění zákona by zasáhlo do používání jazyků národnostních menšin žijících na území Slovenské republiky, přičemž největší je právě maďarská, která žije především na jihu země. Tam jsou běžné dvojjazyčné nápisy.

Ministryně Šimkovičová (nominant Slovenské národní strany SNS) sice zdůrazňuje, že změny nejsou namířeny proti národnostním menšinám a menšiny nemají důvod k obavám, ale návrh novely, který získal Denník N, její vyjádření úplně nepotvrzuje.

„Obsahuje změny, který by jednoznačně zkomplikovaly používání menšinových jazyků na Slovensku a v některých případech by je v podstatě zakázaly. Pro lepší představu: znění návrhu zákona o státním jazyce je zformulováno tak, že průvodčí v osobním vlaku na jihu Slovenska už nebude moct mluvit s pasažéry maďarsky,“ tvrdí list.

Šéf maďarské diplomacie řečnil o míru před mapou Velkého Uherska

Zahraniční

Novela jazykového zákona na Slovensku

Geografický název ve slovenském jazyce musí být vždy uváděn jako první a nesmí být menší nebo méně viditelný než menšinová verze.

Ruší se možnost umísťování menšinových textů jako první v případě pomníků, památníků a památních tabulí v obcích s menšinovým obyvatelstvem.

Slovenská verze musí být jako první na nápisech a reklamách a slovenský text bude napsaný většími písmeny. Místo obchodní inspekce bude na jazyk reklam dohlížet ministerstvo kultury.

V oblasti námořní plavby, vnitrozemské plavby, drah a dopravy na drahách, silniční dopravy, pozemních komunikací, elektronických komunikací, pošt a regulovaných vesmírných aktivit se musí používat státní jazyk. Výjimkou je letecká doprava, kde je používaná angličtina.

Pracovníci pošt, řidiči autobusů či průvodčí pak budou muset podle Denníku N komunikovat ve slovenštině, jinak jim hrozí pokuta.

Na rozdíl od současného stavu by také mohli být ve velkém pokutováni podnikatelé. Spodní hranice výše pokut by se pak drasticky zvedla až na dvacetinásobek současné úrovně.

Za porušení zákona o státním jazyce hrozí v současnosti pokuta ve výši od 50 do 2500 eur (od 1260 do 63 tisíc korun). Po novelizaci by se měly pokuty zvýšit v případě podnikatelů na tisíc až 10 tisíc eur (25 tisíc až 252 tisíc korun). V případě opakovaného porušení zákona pak má hrozit pokuta až 20 tisíc eur (504 tisíc korun).

Podle ministerstva kultury je cílem novely „umožnit vykonatelnost ustanovení zákona o státním jazyce prostřednictvím úprav formulací v textu zákona způsobujících nejednoznačnost v aplikační praxi a vytvořit legislativní podmínky na zabezpečení účinného státního dohledu“.

Orbán už v Maďarsku není nejsilnější, potvrdil aktuální průzkum

Volby

Národnostní menšiny na Slovensku podle sčítání lidu v roce 2011

Maďarská 460 tisíc

Romská 106 tisíc

Rusínská 34 tisíc

Česká 30 tisíc

Ukrajinská 7 tisíc

V případě schválení novely vládou a parlamentem by měla vstoupit v platnost 1. července 2025, přičemž nápisy a reklamy by musely být upraveny v souladu s novými pravidly do konce příštího roku.

Na toto téma už spolu mluvili také ministři zahraničí Maďarska a Slovenska Péter Szijjártó a Juraj Blanár. Šéf slovenské diplomacie svého maďarského kolegu ubezpečil, že „důvod a účel nové jazykové legislativy v žádném případě nezasahuje do používání menšinových jazyků“.

Konzultace mezi Budapeští a Bratislavou na toto téma budou pokračovat. Šéf maďarské diplomacie navštíví v příštím týdnu Bratislavu.

Nejdůvěryhodnější světoví politici očima Slováků? Petr Pavel a Viktor Orbán

Evropa

Související témata:

Výběr článků

Načítám