Článek
„Očekávat lze dvě odpovědi. První bude okolo poloviny dubna, založena bude na jeho (Trumpově) prvním útoku na hliník a ocel, pak druhá zřejmě na konci dubna s širším rozsahem produktů a služeb,“ řekla podle agentury Reuters mluvčí francouzské vlády Sophie Primasová s tím, že Paříž bude postupovat v koordinaci s EU a že evropská odpověď se může týkat i digitálních služeb.
Primasová uvedla, že Francie je na tuto obchodní válku připravena. Zároveň prohlásila, že Trump se chová jako pán světa s imperialistickými postoji. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil, že svolá všechny zástupce podnikatelských sektorů zasažených novými cly.
„Evropská síla je naší silou,“ reagoval končící německý ministr hospodářství Robert Habeck. „Máme největší jednotný trh na světě. Tuto sílu musíme využít,“ vzkázal. „Pro americké zákazníky to bude spíše den inflace než den osvobození,“ dodal s odkazem na to, jak Trump prezentoval zvyšování cel americké veřejnosti.
„Po desetiletí bylo naším společným cílem cla snižovat - nejen v Evropské unii, ale celosvětově - protože víme, že to vedlo k blahobytu a růstu. Je velmi zvláštní, když nyní vidíme, že se dnes postupuje naopak,“ poznamenal končící německý kancléř Olaf Scholz.
„Spolupracujeme se všemi průmyslovými odvětvími a sektory, kterých se to pravděpodobně týká. Naše rozhodnutí bude vždy vedeno našimi národními zájmy, a proto jsme připraveni na všechny eventuality a nic nevylučujeme,“ komentoval nová americká cla britský premiér Keir Starmer.
Průzkum: Evropané podporují odvetná cla
Italská premiérka Giorgia Meloniová, která se jako jedna z mála zahraničních lídrů účastnila Trumpovy inaugurace, uvedla, že americké rozhodnutí zavést cla bylo „špatné“ a neslouží „ani jedné straně“, ale že bude pracovat na dohodě s USA, která by „zabránila obchodní válce“.
Aktuální průzkum agentury YouGov v Německu, Británii, Francii, Itálii, Španělsku, Švédsku a Dánsku přitom ukázal, že většina obyvatel těchto zemí podporuje zavedení odvetných cel proti dovozu ze Spojených států.
„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v prohlášení, které učinila ještě před summitem EU a Střední Asie v Samarkandu v Uzbekistánu.
Trump už dříve oznámil cla na hliník a ocel, od čtvrtka pak USA začínají vybírat 25procentní clo na dovoz automobilů a nejpozději od 3. května i na automobilové díly.
Ve středu americký prezident oznámil další rozsáhlý balíček cel, která označuje jako reciproční. Jejich minimální sazba je deset procent na většinu zboží dováženého do USA, pro dovoz z EU činí 20 procent.