Článek
„Stojím tu teď před vámi a žádám vás o odpuštění zločinů, které tu napáchali Němci,“ cituje Steinmeiera agentura AFP.
Frank-Walter Steinmeier u pomníku hrdinů ghetta připomínajícího jejich povstání zdůraznil, že Němci za války zločiny proti lidskosti pečlivě plánovali a prováděli.
„Němci pronásledovali, zotročovali, vraždili židovky a židy Evropy, židovky a židy Varšavy s krutostí a nelidskostí, pro něž nám chybí slova,“ řekl spolkový prezident.
Agentura DPA si povšimla, že spolkový prezident za přítomnosti protějšků z Polska a Izraele poděkoval za usmíření obou států s někdejšími pachateli. To je podle něj „nekonečně cenný dar“. Zdůraznil, že Němci si uvědomují svou odpovědnost za úkol, který jim zanechali přeživší a mrtví. „Přijímáme ho. Pro nás Němce neexistuje za zodpovědností za naše dějiny žádná konečná čára,“ řekl dále Steinmeier.
Polské leopardy už jsou na Ukrajině
Nikdy více, jsme s Ukrajinou
Nejdůležitější poučení z německých dějin podle Steinmeiera zní: „Nikdy více!“ Němci si prý ponaučení vzali. Nikdy více znamená, že v Evropě nesmí být zločinná útočná válka, jako je ta ruská proti Ukrajině. „Nikdy více znamená: stojíme pevně na straně Ukrajiny – společně s Polskem a s našimi dalšími aliančními partnery. Podporujeme Ukrajinu humanitárně, politicky a vojensky – společně s Polskem a našimi aliančními partnery,“ prohlásil německý prezident.
Povstání v ghettu bylo namířeno proti deportacím desetitisíců jeho židovských obyvatel do vyhlazovacích táborů, ačkoli boj proti přesile jednotek SS byl od počátku prakticky beznadějný.
K památníku ghetta v polské metropoli ve středu prezidenti Polska, Izraele a Německa Andrzej Duda, Jicchak Herzog a Frank-Walter Steinmeier přišli pronést řeč a položit věnce. Odpoledne se rovněž všichni tři prezidenti společně odeberou do synagogy ve Varšavě. Duda ve středu Steinmeiera ještě před pietními akty přijal k dvoustranným jednáním.