Článek
„Rozhodnutí paní prezidentky jmenovat mě předsedou vlády odborníků je pro mě ctí a zároveň velkou zodpovědností. Slovensko se dnes nachází v nelehké situaci a se svým týmem učiníme vše pro to, abychom zemi přivedli k předčasným volbám a přinesli kýžený klid a stabilitu, ale zároveň také konstruktivní odbornou diskusi v tématech, která jsou pro lidi i zemi důležitá,“ citoval Ódora slovenský Denník N. K prioritám svého kabinetu se vyjádří příští týden.
Hegerova budoucnost
Pět měsíců před předčasnými parlamentními volbami je však otázka, co udělá Hegerův odchod z čela kabinetu s jeho projektem nové strany Demokraté. Heger totiž začátkem března 2023 oznámil odchod z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OlaNO) Igora Matoviče a založil novou stranu. Po jeho boku stáli hned od začátku ministři jeho vlády Ján Budaj, Rastislav Káčer, Karel Hirman a Jaroslav Naď. „Nabízíme umírněnou středopravou politiku,“ řekl tehdy Heger.
Nová strana vsadila na to, že premiér a ministři budou mít značný prostor v médiích a to jim pomůže oslovit voliče a být úspěšní v zářijových volbách. Vládu však postupně opustili čtyři ministři a celý plán se začal rozpadat. Minulý týden se Hegerova pozice stala neudržitelnou a prezidentce vrátil pověření.
Tím dal prostor k vytvoření nové vlády a celý projekt strany Demokraté dostal vážné trhliny. Podle prvních průzkumů Hegerova strana atakovala pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu, ale v dubnu její preference klesly na 3,6 procenta.
Jak by nyní Slováci volili
- Směr 17,7%
- Hlas 17%
- Progresivní Slovensko 13,1%
- Republika 9,8%
- Jsme rodina 6,1%
- Křesťanskodemokratické hnutí 6%
- Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti 5,6%
- Svoboda a Solidarita 5,2%
- Demokraté 3,6%
Zdroj: dubnový průzkum agentury Focus