Článek
V druhém bodě článku stojí, že členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. David Cameron tak může učinit na summitu v Bruselu, který se koná 28. a 29. června.
„S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií,“ stojí v textu. Tato dohoda se sjednává v souladu s článkem 218 odstavce 3 Smlouvy o fungování Evropské unie.
Dohodu musí schválit Evropský parlament a až pak ji za EU uzavře Evropská rada, která rozhoduje kvalifikovanou většinou.
Automaticky po dvou letech
Teprve potom přestane platit smlouva o vstupu do EU. Pokud nedojde k dohodě, vystoupení je automaticky platné dva roky po oznámení o odchodu, jestliže se obě strany nedohodnou na prodloužení této lhůty.
Ani vystoupení ale nebrání tomu, aby v budoucnosti země opět do EU vstoupila, ovšem po splnění všech podmínek, tedy bez výjimek, které si Velká Británie vymohla.
Rozhodnutí britských voličů tak zřetelně vytíží agendu Evropské unie, která bude muset dojednat všechny podrobnosti.
Jednání Unie už v úterý
Předseda Evropské rady Donald Tusk lídrům 27 států navrhl, aby o proceduře britského odchodu neformálně diskutovali už příští úterý na okraj červnového summitu Unie.
Šéf vrcholných unijních schůzek také zdůraznil, že až do formálního britského odchodu z EU budou pro Británii a v Británii platit práva i závazky plynoucí z unijního práva. Nebude právní vakuum, uvedl Tusk.
„Co tě nezabije, to tě posílí,” poznamenal.
Europarlament se kvůli britskému rozhodnutí odejít z EU mimořádně sejde v úterý dopoledne. Řekl to po jednání šéfů frakcí předseda parlamentu Martin Schulz.
„Postoj europarlamentu je zcela jasný. Z rozhodnutí (Britů) jsme velmi smutní, ale je to projev suverénní vůle britských voličů,” řekl novinářům Schulz. Jde podle něj o složitou situaci jak pro Británii, tak pro ostatní země EU.
Ekonomika v centru pozornosti
Ani odchod Velké Británie z Evropské unie ale neznamená zpřetrhání ekonomických svazků. Velká Británie je členem Evropského hospodářského prostoru (EHP), který vznikl v roce 1994 na základě dohody mezi EU a Evropským sdružením volného obchodu (EFTA). V EHP jsou i tři země, které nejsou v Unii – Island, Norsko a Lichtenštejnsko.
I tak ale bude muset Británie dojednat obchodní dohody s EU i s další padesátkou zemí, s nimiž EU obchoduje.
Británie je také součástí Rady Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí. Ta je na EU nezávislá. Právě pod ni spadá Evropský soud pro lidská práva a právě ona řeší i otázky problémů ochrany lidských práv a menšin.