Článek
Výše zmíněná čísla potvrdil ředitel státní ochrany přírody Štefan Kysel s tím, že vesměs se jednalo o problémové jedince a na jejich odstřel byla vydána výjimka. Medvěd hnědý je jinak chráněný také evropskou legislativou.
Podle ochranářů v případě všech usmrcených medvědů šlo o jedince, kteří svým chováním mimo místa svého přirozeného výskytu bezprostředně a dlouhodobě ohrožovali zdraví a bezpečnost obyvatel obcí a jejich majetek, nevykazovali známky plachosti a už v minulosti byli několikrát vytlačováni z blízkosti lidských obydlí.
Náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa chce dosáhnout, aby výjimky z důvodu mimořádné situace získávala v budoucnu především myslivecká sdružení. „Komerční lov bude zakázaný. Pokud ministerstvo životního prostředí vydá výjimku, myslivecké sdružení ji nebude moct předat třetí osobě,“ citovala Kuffu agentura TASR.
Pokud by myslivci chtěli prodat zastřeleného medvěda, potřebují další výjimku pro komerční nakládání. Stejně tak musí postupovat obec, která chce případně umístit zastřeleného medvěda v muzeu.
Problémového medvěda mohou odstranit členové zásahového týmu za účasti veterinárního lékaře. Medvěda mohou zastřelit i myslivci, pokud mají podepsanou smlouvu se státní ochranou přírody. Po vyhlášení mimořádné situace může myslivecké sdružení požádat o vydání výjimky na odstřel chráněného živočicha. Součástí žádosti musí být údaje o počtu problémových jedinců a nebezpečných střetů s člověkem.
Populace medvěda hnědého na Slovensku se odhaduje na téměř 1300 jedinců. Po opakovaných střetech této šelmy s člověkem schválili poslanci slovenského parlamentu v květnu možnost zjednodušeného odstřelu medvědů.