Hlavní obsah

Od osvobození Osvětimi uplynulo 65 let

Novinky, rei

Svět si ve středu připomíná 65. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Kromě politiků se vzpomínkových obřadů zúčastní i lidé, kteří tábory smrti přežili, a váleční veteráni. Je jich čím dál méně.

Článek

Vzpomínkových akcí se účastní nejvyšší představitelé Polska - prezident Lech Kaczyński a premiér Donald Tusk, předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Sovětská armáda osvobodila osvětimský tábor, symbol nacistické genocidy, 27. ledna 1945. Z šesti miliónů obětí holocaustu nalezlo v Osvětimi smrt nejméně 1,1 miliónu lidí, z nichž milión byli Židé z celé Evropy. Většina byla zplynována, další zastřeleni, pověšeni anebo zemřeli hladem, nemocní, přepracování či při lékařských experimentech.

Válku v táboře přežilo jen okolo 7000 lidí. Nacisté jen pár dní před příchodem Sovětů tábor evakuovali a vyslali na pochod, který do dějin vstoupil jako Pochod smrti, zahynulo při něm 60 000 lidí.

Řady přeživším rok od roku řídnou. Na obřad v Osvětimi se ve středu chystalo asi sto z nich. Uskutečnil se v podobném mraze, jaký panoval i před 65 lety.

Jednou z těch, kdo pobyt v Osvětimi přežili, je 76letá polská důchodkyně a pokladní organizace přeživších ve Varšavě Kazimiera Wasiaková. V táboře byla půl roku ve svých jedenácti letech, přivezli ji tam v srpnu 1944.

Osvoboditelé házeli vězňům kosti jako psům

Prchající Němci Wasiakovou v lednu 1945 s sebou nevzali, patřila mezi 7000 lidí, kteří v Osvětimi měli umřít. „Byla jsem příliš slabá,“ řekla s tím, že si vzpomíná na sovětskou průzkumnou jednotku, která k táboru dorazila asi o den nebo dva dříve. Vojáci, kteří následovali, prý byli celí otrhaní a hladoví. „Postavili před dětskou věznicí polní kuchyni. Jedli koňské maso a my jsme jako psi žebrali, aby nám kousek dali. Hráli si s námi a do sněhu nám házeli kosti. Běželi jsme pro ně a ohryzávali je,“ uvedla.

Pak prý podvyživená v mraze u krematoria hledala zbytky šatů a jídla. Z tábora ji spolu s třemi desítkami dalších dětí vyvedla jedna žena. „Byla strašná zima a všude kolem ze sněhu vyčnívala těla. Lidé na pochodu, kteří zůstali vzadu, byli zastřeleni - zakopávali jsme o jejich mrtvoly“.

Koncentrační tábor Osvětim

Němci ho původně zřídili pro polské politické vězně v roce 1940, rok po obsazení Polska. Tábor Auschwitz I. se nacházel v areálu bývalých kasáren.

Později, roku 1942, byl na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.

Odhaduje se, že v Osvětimi a Březince nacisté zavraždili 1,1 až 1,5 miliónu lidí, většinou Židů. Celkem bylo za války vyvražděno kolem šesti miliónů Židů.

Ke Dni památky obětí holocaustu se ve středu konalo také shromáždění v českém Senátu. Premiér Jan Fischer upozornil, že holocaust je zlo, které se může probudit. [celá zpráva]

Související témata:

Související články

V Osvětimi ukradli nápis Arbeit macht frei

Nápis "Arbeit macht frei" nad vstupní branou areálu bývalého koncentračního tábora v polské Osvětimi byl v noci na pátek odcizen, uvedl server Gazeta.pl....

Výběr článků

Načítám