Hlavní obsah

Očkovací průšvih Němce tuze bolí

Právo, Vladimír Plesník

Loni v září, kdy se odpočatí Němci vraceli z dovolených u moří na jihu kontinentu, jako kdykoli předtím, a zdeptané Spojené království zalehla koronavirová beznaděj, britský list The Guardian otiskl provokativní komentář. Vyšel s titulkem Why the Germans Do It Better (Proč to Němci dělají lépe).

Foto: Michele Tantussi, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Článek

Čtenářům vysvětlil, že kancléřka Angela Merkelová včas rozpoznala nebezpečí covidu-19, nerozpakovala se uvalit na společnost razantní protiopatření a lidem vše vysvětlila. Ti se jí odměnili příslovečnou disciplínou, takže první vlnu svorně a takřka příkladně odrazili.

Britský premiér Boris Johnson z textu naopak vyšel jako vyčerpaný, bezradný chaot, který netuší, co si počít – a všichni to vidí.

Brity už nelekají německé ručníky

Tento týden stejný list opět srovnal, jak se věci mají na ostrovech a v ekonomicky nejsilnější zemi kontinentu. Role se prohodily. Zatímco Johnson chce díky prozíravému nákupu vakcín v červnu vrátit Britům úplnou svobodu, Merkelová varovala před dalším lockdownem.

„Mutti, jak jsi mohla nechat své příznivce tak ve štychu?“ tázal se nepokrytě Guardian v narážce na fakt, že Němci kancléřce familiárně říkají „mamka“.

Ve stejnou dobu na webu SpiegelOnline připomněl Alexander Neubacher, že kancléřka zmínila polovinu září jako termín, dokdy by všichni Němci, kteří o to stojí, „měli dostat nabídku k vakcinaci“. „Půl Evropy dokázalo zorganizovat očkování lépe než my,“ posteskl si.

Dodal, že jedna britská komentátorka si s mírnou škodolibostí pochvalovala, že letos poprvé se britští turisté na Mallorce nebudou muset obávat, že jim němečtí dovolenkáři zaberou svými ručníky nejlepší místa u bazénů.

Neubacher vylíčil, jak moc nezvládnutá očkovací kampaň německé duše zranila. „Přitom jsme se považovali za nejbystřejší ze všech. Britové: jsou hloupí a vystoupili z EU. Američané: za prezidenta si zvolili šílence. Evropané z jihu: sympatičtí lidé, ale bez kázně. Tak jsme uvažovali my v Německu a rádi se nabízeli, že poučíme jiné, jak se třídí odpad a opouští jaderná energetika,“ podotkl.

Žalostný průběh podávání injekcí zneklidnil i část médií a odborníků, přičemž netepou jen nedostatek vakcín. „Chaos při přidělování termínů považuji za zcela nedůstojný pro tak technicky vyspělý národ,“ nebral si servítky v listě Financial Times Achim Berg, šéf digitální lobbistické skupiny Bitkom.

Dopady pandemie
Na konci roku 2020 bylo v SRN o 744 tisíc podnikatelů méně než v roce 2019.
Celkové výpadky na daních činí 54 miliard eur (1,4 bilionů korun).
Třicet procent dětí psychicky strádá.
Cestovní kanceláře přišly mezi dubnem a červnem 2020 o 91 procent obratu.
Zdroj: Der Spiegel

Merkelová jako Kohl?

„Drazí Briti, závidíme vám!“ zvěstoval na titulní straně bulvární Bild ke zpravodajství o tom, že Spojené království naočkovalo už třetinu populace.

Julian Reichelt, šéfredaktor Bildu, nepochybuje o tom, že jeho země si zavařila i tím, že přenechala centrální objednávání a rozdělování podle počtu obyvatel těžkopádné a bezstarostné Evropské komisi.

„Německo se stalo architektem evropského selhání, protože Merkelová prosazovala evropský přístup, který byl od počátku chatrný. Chce, aby to všechno bylo o Evropě a aby byla velkou Evropankou,“ sdělil Reichelt televizi CNN.

Jan Fleischhauer šel v týdeníku Focus ještě dál. Vybavil si závěr úřadování kancléře Helmuta Kohla. Uzavřel se do své bubliny. Každý večer se shromáždili jeho věrní v kancléřském bungalovu, aby poslouchali stále stejná vyprávění a anekdoty, než Kohl sedánek rozpustil. Friedrich Bohl, šéf jeho úřadu, vzpomínal, jak si píchal špendlík do stehna, aby neusnul.

„Kancléřka teď sedává v malém kroužku a místo očkovací strategie probírá, co potřebují lidé víc: kadeřnici, nebo pedikérku,“ uzavírá Fleischhauer.

Související témata:

Výběr článků

Načítám