Článek
Usnesení, které začalo platit v pondělí, ale nepředpokládá vyplacení částky v hotovosti. Oprávněná osoba ji dostane ve formě dvanácti měsíčních jízdenek na veškerou městskou a regionální hromadnou dopravu po celém Německu, tzv. Deutschland-Ttiketu, z nichž jeden stojí 49 eur (1235 Kč).
„Sbohem auto, ahoj Deutschland-Tikete,“ zní slogan akce, o niž se zasadil frankfurtský radní pro dopravu Wolfgang Siefert ze strany Zelených. Ta se na správě města podílí v koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberály (FDP).
Wer in Frankfurt am Main wohnt und sein Auto abgibt, bekommt eine 588-Euro-Umweltprämie. Das ist ein Jahr #49EuroTicket. Die Personen müssen ihren Erstwohnsitz in Frankfurt haben und Ihr Auto verschrottet, verkauft oder verschenkt haben.https://t.co/jMHJ9Rnipc
— Alexander Kaas Elias (@_Alex_Berlin) July 1, 2024
„Abychom usnadnili přechod od osobních aut k ekologickým dopravním prostředkům, odmění Frankfurt každého, kdo odhlásí své auto. Významně tím přispěje ke klimatické transformaci,“ uvedl Siefert podle deníku Bild.
Frankfurt nad Mohanem s téměř 800 tisíci obyvateli a 350 tisíci registrovanými auty se stal prvním velkým městem ve spolkové republice, které motivuje své obyvatele k odhlašování aut. Siefert očekává 50 až 60 žádostí měsíčně. Městský rozpočet zatím vyčlenil na projekt půl milionu eur (12,6 mil. Kč), což stačí na 850 prémií.
Trocha byrokracie
Přiznání bonusu má své podmínky: žadatel musí mít nejméně 18 let, jeho vozidlo musí být odhlášené, prodané nebo darované v posledních třech měsících a příjemce prémie nesmí v předchozím roce ani v současnosti přihlásit na své jméno žádné jiné auto.
Potřebná je i trocha byrokracie. Žadatel musí nejprve předložit výpis z registru motorových vozidel, že už žádné nevlastní. Pak vyplní objednávkový formulář na vystavení Duetschland-Tiketu, načež zdarma obdrží příslušnou čipovou kartu. Na ni pak může hned z klientského centra frankfurtského dopravního podniku odcestovat první tramvají.