Článek
„Čtyři lidé z rodiny pacienta nemocného covidem-19 si za nemalý obnos pořídili padělané certifikáty o vakcinaci. Poté, kdy jejich příbuzný náhle zemřel, doběhli vystrašení do nemocnice a požadovali bleskové očkování. Problém je ale v tom, že oficiálně v systému už figurují jako očkovaní,“ řekl portálu wp.pl lékař z covidového oddělení nemocnice v Lublinu na východě Polska, od kterého čtveřice požadovala injekce.
Drama na JIP
Pacientka nakažená covidem v nemocnici v Boleslawci v Dolním Slezsku podle televize TVN24 nejprve uvedla, a potvrdila to i její elektronická dokumentace, že má očkování za sebou. Když se její zdravotní stav z hodiny na hodinu dramaticky zhoršoval, z posledních sil šeptala, že ve skutečnosti očkovaná není.
Polsko od března zavede povinné očkování tří skupin obyvatelstva
„Víc už nestihla říct a zemřela,“ sdělila televizi službu konající lékařka.
Padělání se odehrává v podstatě vždy stejně. „Pacient vyhledává nepoctivého lékaře, případně lékárníka, neboť i ti mají pravomoc očkovat. Ten pak za úplatek zaznamená do oficiálních dokumentů o očkování skutečnou šarži vakcíny i datum její údajné aplikace. Místo píchnutí do ramene ji však například vylije do umyvadla,“ zjistili polští novináři.
Ministerstvo šanci nedává
Ti, kteří přiznají, že si koupili falešné potvrzení, by podle Pawla Grzesiowského z Hlavní lékařské rady měli dostat šanci chybu napravit. Avšak výrobci falešné dokumentace i manipulátoři s vakcínou musí nést odpovědnost,“ tvrdí Grzesiowski.
Odlišný názor ale zastává polské ministerstvo zdravotnictví. Oznámilo, že za současné komplikované pandemické situace „nemá úmysl, ba ani možnost zabývat se tímto problémem“. Každý, kdo se dozví o falšování lékařské dokumentace, má však povinnost na to upozornit státní zastupitelství nebo policii, zdůraznil resort zdravotnictví.
Anketa
Umírají hlavně ti bez vakcinace
Plně naočkovaní 20 685 210 (54,4 % z více než 38 mil. obyvatel)
Hospitalizovaní 24 051 (z nich na umělé ventilaci 2152)
Oběti celkem 88 508
Oběti v r. 2021 43 586 (97,9 % nebylo očkováno)
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví Polské republiky