Článek
Karabašský ombudsman Gegham Stepanjan na to oznámil, že při operaci Ázerbajdžánu zemřelo 200 lidí, 400 bylo zraněno.
Ázerbájdžán v úterý v Náhorním Karabachu zahájil vojenskou operaci. Arménští separatisté přistoupili na příměří, které má konflikt s Ázerbájdžánem ukončit. Ve čtvrtek mají zástupci obou stran jednat o budoucnosti Náhorního Karabachu a etnických Arménů, kteří tam žijí.
Alijev v projevu prohlásil, že nemá žádné výhrady vůči Arménům žijícím v Karabachu, pokládá je za ázerbájdžánské občany, ale výhrady má naopak proti jejich „zločinnému“ vedení. Ujistil, že Ázerbájdžán zabezpečí všechna práva karabašských Arménů a že ti brzy pocítí obrat k lepšímu.
Ocenil také „ostražitý“ postoj Arménie, která do ázerbájdžánské operace nezasáhla, což podle Alijeva zvyšuje vyhlídky na úspěch mírových jednání.
Obě země před třemi lety svedly válku o Náhorní Karabach, ve které Arménie utrpěla porážku. Boje ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, mírovou dohodu se ale dosud nepodařilo uzavřít.
Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu.