Článek
Ačkoliv ke znásilněním docházelo od osmdesátých let minulého století do roku 2013 a záležitost již byla na národní úrovni nezávisle vyšetřena, celá kauza byla znovu rozdmýchána, když Phillipsová odmítla žádost zastupitelstva města Oldham o nové vyšetřování. Konzervativní opozice začala vládu kritizovat, že se snaží skandál zakrýt, a toho se chytil i Musk, který britského premiéra Keira Starmera kritizuje dlouhodobě.
Terčem Muska se stala i Phillipsová, kterou nejbohatší muž světa označil za „obránkyni znásilňovací genocidy“. Trojice obětí pákistánských gangů z Telfordu se ale za ministryni postavila a uvedla, „že nikdo ve veřejném prostoru neudělal pro podporu obětí a přeživších a pro prosazovaní jejich zájmů víc“, uvádí deník The Guardian.
Krom této trojice dopis podepsaly oběti domácího násilí či ženy, které kvůli mezipohlavnímu násilí přišly o příbuzné. Za iniciativou stojí aktivistická skupina Killed Women. „Píšeme jakožto oběti extrémního mužského násilí. Krom společného traumatu nás pojí podpora a laskavost, kterých se nám od Jess Phillipsové za léta dostalo. Ať už osobně, či jako aktivistkám bojujícím za změnu,“ píší ženy v dopise.
Ať nejsme za rasisty. Británie řeší pochybení v případu pákistánských gangů, které znásilňovaly nezletilé dívky
„Víme, že jsou tací, kteří naši bolest chtějí využít jako zbraň k dosažení vlastních cílů či politických zisků; kteří mluví s nově nalezeným zájmem ne proto, aby se vypořádali s příšernými zločiny, které nám tolik ukradly, ale aby pomohli vlastní agendě. Ti by měli ostudně svěsit hlavu. Jako aktivistky bojujeme každý den, abychom zabránily tomu, že se to, co se stalo nám nebo našim blízkým, stane někomu dalšímu,“ dodávají.
Musk o Starmerovi a jeho vládě na vlastní sociální síti X šíří nepravdivá nebo nepodložená tvrzení prakticky od chvíle, kdy se labouristé v Británii ujali moci. Tentokrát se chytil iniciativy Konzervativní strany, která kritizuje rozhodnutí Phillipsové odmítnout žádost o spuštění nového celostátního vyšetřování, ačkoliv během své vlády několikrát rozhodla stejně.
Labouristická vláda upozorňuje, že by přednost měla mít implementace závěrů předchozího vyšetřování skandálu. Podle těch jsou napříč Anglií a Walesem kvůli slabinám systému děti vystavené sexuálnímu zneužívání nejen ze strany gangů. Přesto, že závěrečná zpráva z vyšetřování vyšla už před téměř třemi lety, implementováno v praxi zatím nebylo ani jedno z jejích doporučení.
Případ rozkryl britský novinář
Kauzu pákistánských gangů odkryl britský novinář Andrew Norfolk. O případ se začal zajímat již v roce 2010, kdy poprvé identifikoval „vzorec“ gangů pákistánského původu, jehož členové zneužívali bílé dívky na severu Anglie. Když se ale snažil něco dostat z úřadů, narazil na něco, co britská televize BBC označila za „spiknutí mlčením“.
Podrobnější informace o případech dostával od roku 2011, poté na základě nich začal vyvíjet tlak na Radu Rotherhamu a policii hrabství South Yorkshire, aby o případech informovaly.
Jeho následnou investigativu pro deník The Times lidé označovali za „rasistickou“ a „islamofobní“.
„Bylo velmi obtížné o tom psát, protože šlo o příběh bílých britských dívek ve věku obvykle od 12 do 15 let, které byly obtěžovány a zneužívány muži, kteří, jak vzorec ukázal, byli v drtivé většině pákistánského a muslimského původu,“ řekl k případu Norfolk.