Článek
Mračna se nad generálem Bulgakovem začala stahovat už v létě roku 2022 a v září téhož roku byl podle listu Kommersant „uvolněn z postu náměstka ministra obrany z důvodu převedení na jinou práci“, a to do úřadu generálního inspektora ministerstva obrany.
Jenže právě tam začali činnost bývalého náměstka, bez ohledu na to, že byl v roce 2016 vyznamenán titulem Hrdina Ruské federace, pečlivě prověřovat. Bulgakov byl zodpovědný za technickou podporu v ruské armádě – v letech 2015 až 2017 dohlížel podle Kommersantu na záležitosti spojené s výstavbou železniční tratě obcházející Ukrajinu a zodpovídal také za zásobování ruských jednotek v Sýrii.
Do opravdových potíží se generál dostal, když ruský prezident Vladimir Putin v rámci „rekonstrukce“ kabinetu po březnových prezidentských volbách odvolal ministra obrany Sergeje Šojgua.
V dubnu byl zatčen jeho náměstek Timur Ivanov, a to na základě obvinění z podvodu. Do měsíce skončili ve vazbě další tři generálové: náčelník hlavního personálního oddělení ministerstva obrany Jurij Kuzněcov, bývalý velitel 58. armády generálmajor Ivan Popov a náčelník hlavní správy komunikací Vadim Šamarin. Kuzněcov a Šamarin byli obviněni z braní úplatků, Popov z podvodu. Poté, co zadržení začali vypovídat, za mřížemi skončil bývalý šéf Vojenského stavebního podniku ministerstva obrany Andrej Belkov.
Čistky se nakrátko zadrhly, když v polovině července „náhle“ zemřel generál Magomed Chandajev, který měl být klíčovým svědkem v drtivé většině korupčních kauz na ruském ministerstvu obrany. Se zatčením Bulgakova se ale nelítostná mašinérie nejspíš znovu rozpohybovala.
Náhle zemřel ruský generál, který měl vypovídat o korupci na ministerstvu obrany
Zatím je někdejší náměstek ministra obrany Bulgakov ve vazbě v moskevské věznici Lefortovo, kterou za vlády diktátora Josifa Stalina ruská tajná policie NKVD používala nejen jako mučírnu, ale i místo tajných masových poprav.
Později ji spravovala a využívala ruská tajná služba KGB, která zde v izolaci věznila odpůrce sovětského režimu. Až do roku 2005 bylo Lefortovo pod jurisdikcí FSB, nástupnické organizace KGB. Poté byla věznice převedena pod správu ruského ministerstva spravedlnosti, i tak ale slouží především pro „obzvlášť závažné případy“.
Kromě zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného tu byl ve vazbě například americký novinář Evan Gershkovich, kterého ruský soud minulý týden shledal vinným ze špionáže a odsoudil ke 16 letům vězení.