Článek
„Pokud například Trump deklaruje své nároky v Grónsku, proč se nepodíváme na Grónsko?“ tázal se Guruljov v pořadu známého kremelského propagandisty Vladimira Solovjova. „Potřebujeme Grónsko. To není vtip. Velmi ho potřebujeme,“ ujišťoval pak.
„Proč nemůžeme přinést pár krabic nacpaných (penězi) a uzavřít toto téma jednou provždy?“ dodal. „V nejhorším případě může Trump souhlasit s rozdělením Grónska na několik částí… Je jasné, že Dánsko už tam nikdy nebude,“ prohlásil rezolutně ruský vládní poslanec.
Arktida je strategický zájem Ruské federace, reaguje Kreml na Trumpovy sny o Grónsku
Grónsko s 57 tisíci obyvateli bylo do roku 1953 dánskou kolonií, nyní je ale z velké části autonomní, byť oficiálně stále patří pod Dánské království. Největší ostrov světa dostává z Kodaně silnou finanční podporu a dánská vláda také rozhoduje o zahraničních a bezpečnostních otázkách Grónska.
Trump o území jeví zájem dlouhodobě, když nedávno oznamoval jméno budoucího velvyslance USA v Dánsku, napsal, že „pro účely národní bezpečnosti a svobody na celém světě se Spojené státy americké domnívají, že vlastnictví a kontrola Grónska je absolutní nutností“. Lídři Dánska i Grónska to následně rezolutně odmítli.
Journey Through Abandoned and Nearly Deserted Cities of the World
— Wolf of X (@tradingMaxiSL) June 18, 2024
A Thread 🧵
1. Pyramiden is an abandoned Soviet coal mining settlement on the Norwegian archipelago of Svalbard. Founded by Sweden in 1910 and sold to the Soviet Union in 1927, it was closed in 1998. pic.twitter.com/vHkdlazZhW
Guruljov se ve svém televizním vystoupením zaměřil také na Špicberky. Dohoda z roku 1920 potvrdila souostroví jako norské území, přičemž signatářským zemím včetně Ruska (Sovětského svazu) přiznává těžební práva. Na základě mezinárodní dohody jde také o demilitarizované území. A právě to penzionovanému ruskému generálovi leží v žaludku.
„Dnes jsou pro nás Špicberky, které jsou v podbřišku naší Severní flotily, nesmírně důležité,“ řekl v televizní propagandistické show. „Myslím, že bychom měli přejít od společného rozvoje k čistě ruským možnostem. Budou tam velmi dobré základny, které ovlivní celou Arktidu. Jde nám hlavně o to, vybudovat tam normální obranný systém, postavit ho tam tak, aby nikoho ani nenapadlo strkat nos do naší Arktidy,“ uzavřel.
Guruljov budí svými divokými výroky pozornost opakovaně. V minulosti již Kreml nabádal k použití jaderných zbraní, zničení Velké Británie nebo k plnému obnovení stalinských represí.