Článek
Autoři rozřadili objekty podle toho, zda je využívá ruské námořnictvo, letectvo, protivzdušná obrana či raketová vojska, pohraničníci, vojska ministerstva vnitra nebo ruská rozvědka. Uvádějí, zda jde o kasárna, muniční sklady nebo sklady pohonných hmot, objekty vojsk radiační, chemické a biologické ochrany či budovy, které slouží k neznámým účelům.
Mapa prý vznikla na základě letošních satelitních snímků Krymu pořízených Planet Labs. Je dostupná v ukrajinštině a v ruštině. Naleznete ji zde.
„Považujeme za důležité informovat naše čtenáře a posluchače, do jaké míry je Krymský poloostrov militarizovaný. Chceme obyvatele Krymu varovat před nebezpečím, které je spojené s těmito místy. Mnozí žijí v těsné blízkosti ruských vojenských objektů. A vzhledem k rozsáhlým válečným aktivitám Ruska jsou tato místa obzvlášť nebezpečná pro své okolí,“ cituje list Ukrajinska pravda Igora Tokara, jednoho z autorů zveřejněné mapy.
Podle koordinátorky projektu Anželiky Rudenkové je mapa určená obyvatelům Krymu, ale také jejich příbuzným, uprchlíkům z okupovaných území a také všem těm, kdo se o Krym zajímají.
Projekt také podle všeho reaguje na Andrije Jusova z ukrajinské vojenské rozvědky, který po obřím požáru pohonných hmot v Sevastopolu koncem dubna obyvatele Krymu vyzval, aby se „v nejbližší době nevyskytovali v okolí vojenských zařízení a objektů, které využívá armáda agresora“.