Článek
Vozidlo, kterým jel Šeremet z domova do práce, explodovalo po ujetí několika desítek metrů v 07:45 místního času (06:45 SELČ). Auto patřilo vedoucí pracovnici a majitelce deníku Ukrajinska pravda Oleně Prytulové, která ve voze nebyla. Nálož byla podle kriminalistů odpálena na dálku. [celá zpráva]
Smrt čtyřiačtyřicetiletého novináře vyvolala šok i asociace s vraždou jiného bojovníka proti korupci, žurnalisty Heorhije Gongadzeho, která otřásla zemí. Oba zavraždění novináři pracovali ve stejném deníku.
Stovky lidí se při pátečním obřadu v Kyjevě se Šeremetem naposledy rozloučily. Vlastní pohřeb se má konat v sobotu.
Šeremet byl v 90. letech v běloruské vlasti odsouzen za kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka. Před pronásledováním uprchl do Ruska, kde se stal hvězdou televizních obrazovek. Posledních pět let pracoval na Ukrajině, kde podporoval reformy a tepal do korupce, oligarchů a dalších zlořádů. Býval také velkým přítelem ruského opozičního politika Borise Němcova, loni zavražděného v Moskvě.
Po novinářově vraždě ukrajinští politici v čele s prezidentem Petrem Porošenkem naznačili možnost "cizích zájmů" v tomto pokusu o destabilizaci poměrů v zemi, Kreml na oplátku vyjádřil znepokojení nad vraždou ruského občana. Kromě "ruské" a "běloruské" stopy se v médiích spekulovalo i o tom, že se Šeremet mohl znelíbit i ukrajinským nacionalistům či dokonce lidem z Porošenkova okolí svým odhalováním korupčních vazeb.