Článek
Část slovenské veřejnosti reagovala kriticky, když se dozvěděla, že ministerstvo kultury za novou úpravu hymny zaplatilo přes 46 tisíc eur (přes 1,2 milionu korun). Hudebník na kritiku reagoval podrážděně a prohlásil, že nová hymna není pro všechny.
„Vy jste stále nepochopili, že to není vaše hymna. To je hymna pro úplně jinou skupinu lidí. A věřte, že jich je podstatně víc než vás. Váš čas se radikálně krátí. Tak, prosím, zalezte do svých děr,“ vzkázal Rózsa kritikům.
Jeho nové aranžmá je podle něj symfoničtější, monumentálnější i nápaditější.
Pro všechny Slováky, stojí v objednávce
Ministerstvo kultury přitom při zadávání objednávky na nové aranžmá státní hymny zdůraznilo, že bude pro všechny a že ji chce přiblížit i mladým lidem, kteří by měli při jejím poslechu cítit hrdost a osobní spojení s tímto symbolem.
„Cílem je, aby státní hymna byla pro všechny Slováky zdrojem národní identity, jednoty a pozitivních hodnot,“ uvedl resort.
Ministr školství Tomáš Drucker (Hlas) upozornil hudebníka, že se nejedná o skladbu na jeho albu, ale o jeden ze státních symbolů Slovenské republiky. „Tomu by měl přizpůsobit svůj slovník. Jeho vyjádření jsou nešťastná, nedůstojná a nepřijatelná,“ cituje Denník N ministra školství.
„Hymna musí být pro všechny. Pokud by nás nespojovala hymna, tak nevím, co by nás mělo spojovat,“ nechal se slyšet ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS).
„Domnívám se, že to není správné, hymna má být pro všechny,“ reagoval poslanec Hlasu Roman Malatinec, člen kulturního výboru slovenského parlamentu.
Slovenská hymna v novém šatu
S myšlenkou úpravy státní hymny přišel hudebník Oskar Rózsa ještě v roce 2011
Změnila se hudební úprava, nikoliv slova a melodie
Náklady na novou úprava státní hymny činí přes 46 tisíc eur (přes 1,2 milionu korun)
Na nové úpravě se podílela Slovenská filharmonie a sbor bez nároku na honorář