Článek
Vyšetřovatelé stále neznají motiv činu, přednostně ale nyní pracují s verzí, že útok souvisel s duševním onemocněním podezřelého.
„Espen Andersen Braathen bude preventivně držen ve vazbě po dobu čtyř týdnů, z toho dva týdny v izolaci,” uvedla v pátek soudkyně Ann Mikalsenová.
Podle prokurátorky Ann Irén Svaneové Mathiassenové nepůjde Braathen do cely, ale stráví vazbu pod dohledem lékařů.
U lukostřelce z Kongsbergu, který zabil pět lidí, zkoumají zdravotní stav
„Ve čtvrtek večer byl po posouzení zdravotního stavu předán do péče zdravotnických služeb,” řekla k případu dánského občana prokurátorka Mathiassenová. Braathen podle policie spolupracuje s úřady a dalšímu zadržování se nebrání.
Experti podrobují Braathena od čtvrtka psychiatrickému vyšetření, jehož výsledek rozhodne, zda může být odsouzen k vězeňskému trestu, nebo nastoupí psychiatrickou léčbu, napsala agentura Reuters.
Posuzování duševního stavu podezřelého potrvá zřejmě několik měsíců.
Konvertoval k islámu, ale tím to není
Policie už dříve uvedla, že Braathen v minulosti konvertoval k islámu a že existovaly informace o jeho možné radikalizaci.
Útok lukostřelce je teroristickým činem, tvrdí norská policie
Norská tajná služba ve čtvrtek sdělila, že útok vypadá jako teroristický čin. Vyšetřovatelé zatím náboženský motiv útoku ani terorismus nevyloučili, podle nich je ale pravděpodobnější, že pachatele k vraždám pohnula jeho duševní porucha.
„Hypotéza, která je po prvních dnech nejsilnější, je ta, že v pozadí stálo onemocnění,” řekl v pátek na tiskové konferenci policejní inspektor Per Thomas Omholt.
Upřesnil také, že Braathen použil celkem tři zbraně, neuvedl ale podrobnosti.
Sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi ve středu večer na několika místech v centru Kongsbergu.
On tady chodil a zabíjel. Kde byli policisté? ptají se Norové po útoku lukostřelce
Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám. Zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil.
V Kongsbergu, který se nachází asi 70 kilometrů jihozápadně od Osla a má kolem 28 tisíc obyvatel, se ve čtvrtek večer shromáždili lidé se svíčkami k modlitbám.
„Jsme malá komunita a musíme tu být jeden pro druhého,” řekla AFP 29letá učitelka Kristine Johansenová.
„Brutální a nesmyslný” útok
Do města v pátek odpoledne dorazil nový norský premiér Jonas Gahr Störe a také ministryně spravedlnosti Emilie Engerová Mehlová. Premiér položil kytici bílých růži na jednom z pietních míst u supermarketu, kde útok začal. Podle agentury AP vypadal Störe zasmušile.
⭕️🇳🇴#Norway: Several dead on #Kongsberg after an attack with a bow.
— 🅻-🆃🅴🅰🅼 (@L_Team10) October 13, 2021
👉A man had been arrested. pic.twitter.com/glmE8oXfzo
„Známe Kongsberg jako bezpečné město. Neuvěřitelné se ale také může stát,” uvedl premiér a označil středeční události za „brutální a nesmyslný” útok. „Musíme stát při sobě a být tu jeden pro druhého, ale také zabránit tomu, aby se něco podobného opakovalo,“ uvedl rovněž premiér.
Kongsberg vznikl v roce 1624 jako městečko hornické komunity po objevení stříbra v této oblasti. V 18. století to bylo druhé největší norské město. Několik desítek let se zde vyráběly zbraně, ale v továrně jsou dnes firmy z oblasti obrany a leteckého průmyslu a technologické společnosti, píše AP. Ve městě dodnes sídlí jediný norský závod na ražbu mincí.