Článek
„Norsko je otevřená společnost, jsme zvyklí dívat se jeden druhému do obličeje. To je zvlášť důležité při výuce, ve školkách a ve školách... Zákon zajistí dobrou komunikaci,“ řekl ministr pro vzdělání a integraci Jan Tore Sanner z Konzervativní strany Höyre. Podotkl přitom, že burku či nikáb nosí v Norsku jen málo žen, ale najdou se takové případy.
Odpovědnost za dodržování zákazu na příslušných vzdělávacích zařízeních. „Instituce by se měly pokusit tuto otázku řešit nejprve prostřednictvím dialogu... Pokud zaměstnanci opakovaně poruší pravidla, mohou přijít o práci,“ řekla již dříve ministryně financí Siv Jensenová.
Omezení ohledně zahalování obličeje na veřejnosti, které se týká především ženských muslimských oděvů, jako je burka či nikáb, platí v různém rozsahu například ve Francii, v Belgii, Bulharsku či Nizozemsku. Koncem května schválilo zákon zakazující zahalování obličeje na veřejnosti také Dánsko. [ celá zpráva ]
Burka je jednolitý závoj, který zakrývá celé tělo včetně obličeje a ponechává jen mřížku pro oči. Je spojována s nejkonzervativnějším výkladem koránu, často ji nosí muslimky v Afghánistánu či Pákistánu. Nikáb je jedno nebo vícevrstevný závoj, který halí obličej kromě očí, pro něž je ponechán úzký průhled. Odívají se do něj především ženy v zemích kolem Perského zálivu (Saúdské Arábii, Jemenu, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátech) a v Pákistánu.