Článek
„Tímto krokem Polsko potvrdilo, že chrání rodinu,“ řekl stanici tvp.info advokát Norky Bartosz Lewandowski. Norka přijela do Varšavy loni v květnu, protože se bála, že jí norské úřady odeberou její druhé dítě. O azyl požádala loni v září. [celá zpráva]
Obavy měla oprávněné. Už dříve ji sociální pracovnice obvinila, že zneužívá léky proti bolestem a chová se zmateně. Úřady kvůli tomu Garmové odebraly starší dceru, nyní třináctiletou Fröyu. Po celou dobu jejího druhého těhotenství ji sledovaly, zda nebere léky proti bolestem. I když se to nepotvrdilo, starší dceru jí nevrátily a ona sama skončila ve speciálním centru pro matky.
This victory also belongs to YOU: The good people of Poland!
— Silje Garmo (@GarmoSilje) 18. prosince 2018
Without YOU it would not have happened! You should be proud!
Justice has finally prevailed.
Please accept my sincere grattitude:
May God bless you and may God bless Poland!https://t.co/hyE2TGD7Or
Poděkování Silje Garmové Polákům
Z ústavu pro matky se jí podařilo odejít a dostala se do Polska i s čerstvě narozenou mladší dcerou. Její případ je výjimečný, protože nejde o cizinku ani o ženu ze sociálně slabých vrstev, její otec byl poslanec.
Barnevernet má velmi špatnou pověst, protože odebírá děti rodičům i z důvodů, které jsou v jiných zemích, kde není ochrana dětí tak přísná, považované za banální. Často na to doplácejí cizinky, což je i případ Češky Evy Michalákové.
Norská sociální služba odebrala Michalákovým dnes třináctiletého Denise a devítiletého Davida na jaře 2011, a to kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. [celá zpráva]