Článek
Podle výboru ji vědci dostali za „revoluční využití evoluce“, když „uplatnili Darwinovy principy ve zkumavkách“ a používali princip náhody.
„Použili evoluční principy a stejné principy, tedy genetické změny a výběru, použili, aby vyvinuli proteiny, které řeší lidské potíže,“ dodal výbor k pracím trojice.
Arnoldová jako první provedla řízenou evoluci enzymů, kdy proteiny vyvolaly chemickou reakci. Vyvinula mnoho enzymů uplatněných v lékařství i u biopaliv, které umožňují nahradit fosilní paliva.
Smith vyvinul metodu, jak získávat nové proteiny za pomoci fágů, kteří napadají bakterie. Winter tuto metodu použil k výrobě nových léků, kdy bakteriofágy produkují protilátky proti jedům a látky, které umí potlačit autoimunitní reakci a léčit metastáze u rakoviny.
Arnoldová první řízenou evoluci enzymů uskutečnila v roce 1993.
Prvním lékem vytvořeným na základě proteinu, který vytvořil bakteriofág, je Adalimumab z roku 2002, který se používá při léčbě lupénky a artritidy.
Loni Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan Joachim Frank a Brit Richard Henderson za rozvoj pokročilé elektronové mikroskopie použité při poznávání struktur biomolekul ve 3D. [celá zpráva]
Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali v úterý Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mourou a Kanaďanka Donna Stricklandová za „převratné objevy v oboru laserové fyziky“, když vyvinuli nástroje využívající světlo a vysoce výkonné lasery emitující krátké pulzy. [celá zpráva]
V pondělí dostali Nobelovu cenu za lékařství Američan James Allison a Japonec Tasuku Hondžo za výzkum, jak imunitní systém těla pomáhá bojovat s rakovinou. [celá zpráva]
Prestižní ocenění je spojeno s finanční odměnou ve výši devět miliónů švédských korun (22,4 miliónu Kč).