Článek
Nařízení se bude vztahovat na školy, nemocnice, dopravní prostředky či úřady. Při porušení zákona hrozí pokuta ve výši 400 eur (10 970 korun).
Podle návrhu zákona mají být burky a nikáby nošené na ulici nadále povoleny.
„Nizozemské království je svobodná země a každý se může oblékat, jak chce, avšak svoboda je omezená v situacích, kdy se lidé na sebe dívají – kupříkladu ve školách. Zákaz nijak neohraničuje svobodu vyznání. Posílí bezpečnost a dobrou komunikaci mezi občany,“ vysvětlil ministr vnitra Roland Plasterk.
„Kabinet se tak posunul o krok blíže ke splnění volebního slibu,“ citoval sobotní list De Telegraaf vicepremiéra Loedewijka Asschera, který připomněl, že pravicově liberální strana VVD a její koaliční partner soc. dem. vnesli zákaz burek do koaliční smlouvy. Navrhovaná legislativa, jež předpokládá pokutu ve výši 390 eur (9812 korun) v případě porušení zákona, ještě musí projít schvalováním v obou komorách parlamentu.
Wilders: Je to málo
Podle nizozemských médií bude zákaz mít jen symbolický význam, protože v zemi žije přibližně jen 300 žen, které nosí burky, a jen zřídka se objevují na veřejnosti.
„Návrh je slabý,“ komentoval na Twitteru rozhodnutí vlády Geert Wilders, šéf ultranacionalistické Strany za svobodu, známý protiislámskými výroky.