Hlavní obsah

Nikdy se nevzdáme. Skandinávské země radí občanům, jak se připravit na válku

Od pondělka mají začít miliony Švédů dostávat novou brožuru s výmluvným názvem „Pokud přijde krize nebo válka“. Jde o aktualizované a zhruba dvojnásobně větší vydání šest let starých pokynů, což tamní vláda vysvětluje zhoršením bezpečnostní situace, podotkla britská stanice BBC. Ta upozornila, že obdobná aktualizovaná doporučení nedávno vydaly také Finsko, Norsko a Dánsko.

Foto: Profimedia.cz

Švédská vládní brožura s názvem „Pokud přijde krize nebo válka“

Článek

„Pokud bude Švédsko napadeno jinou zemí, nikdy se nevzdáme. Všechny informace o tom, že odpor má ustat, jsou nepravdivé,“ cituje BBC jednu z částí brožury, která byla oproti dřívějším vydáním posunuta více dopředu. Švédský ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin minulý měsíc řekl, že s tím, jak se globální kontext změnil, musejí také informace pro švédské domácnosti odrážet tyto změny.

Začátkem roku ministr varoval, že i „ve Švédsku může být válka“, ačkoliv to bylo bráno spíš jako vnitřní tlak na rychlejší budování obranných kapacit země. Švédsko se členskou zemí NATO stalo teprve letos, když vstupem do Aliance spolu s Finskem reagovalo na ruskou totální invazi na Ukrajinu zahájenou v únoru 2022.

Švédsko zamítlo výstavbu třinácti větrných farem. Ztížily by obranu země před Ruskem

Evropa

Finsko nyní vydalo aktualizované pokyny s názvem „Příprava na incidenty a krize“ v on-line podobě, kde je zdůrazněno, že země je „dobře připravena na sebeobranu“.

Také Norové dostali brožuru, v níž jsou nabádáni, aby měli dostatek zásob na týden pro přežití v případě extrémního počasí, války a dalších hrozeb. Dánské úřady už v létě rozesílaly obyvatelům pokyny, aby se zásobili vodou, potravinami a léky potřebnými k třídennímu přežití v případě krize.

Zmíněné příručky obsahují pokyny, co dělat v případě různých scénářů, a nabádají občany, aby se v případě krize alespoň zpočátku dokázali postarat sami o sebe. Tyto pokyny jsou napříč jednotlivými příručkami poměrně podobné. Všechny státy své občany instruují hlavně tak, aby byli schopní přečkat nízké teploty a měli dostatek snadno připravitelných potravin.

Finsko hostí největší dělostřelecké manévry NATO

Například Finové si mají položit otázku, jak by zvládli několikadenní výpadek proudu, když zimní teploty klesnou k minus 20 stupňům Celsia. V seznamech doporučených položek, které je dobré uchovávat doma, se objevují trvanlivé potraviny, jako jsou konzervy, energetické tyčinky či těstoviny, ale také léky včetně jódových tablet pro případ jaderného zamoření, podotýká BBC.

Finsko zároveň od neděle hostí své první rozsáhlé dělostřelecké cvičení NATO od loňského vstupu této skandinávské země do Aliance. Cvičení prováděné v severním Laponsku v listopadu je součástí manévrů Dynamic Front 25, největšího dělostřeleckého cvičení NATO, jaké se kdy v Evropě konalo, podotkla agentura AFP s tím, že nácviky dělostřelecké palby se konají ve Finsku, Estonsku, Německu, Rumunsku i v Polsku.

Putin je schopen udělat vše, co říká, varovala finská ministryně zahraničí

Zahraniční

Výběr článků

Načítám