Článek
Pro přijetí se podle výsledků vyslovila pirátka Markéta Gregorová, Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), europoslanci z ODS Ondřej Krutílek, Veronika Vrecionová a Alexandr Vondra, europoslanci z TOP 09 Ondřej Kolář a Luděk Niedermayer a také zástupci STAN Danuše Nerudová a Jan Farský.
Naopak proti bylo pět europoslanců hnutí ANO: Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Ondřej Knotek, Tomáš Kubín a Klára Dostálová. Na hlasování jako jediní z českých zástupců nepřišli Ondřej Kovařík a Jaroslav Bžoch.
Evropský parlament dnes přijal návrh usnesení o posílení podpory EU Ukrajině proti válečné agresi Ruska a rostoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) November 28, 2024
Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali následovně: pic.twitter.com/2iE3EKMKJq
Novinky Dostálovou jako jedničku původní kandidátky oslovily, ta se prozatím nevyjádřila, proč pro usnesení nezvedla ruku.
Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi
Už dříve ale na síti X Pokorná Jermanová avizovala, že hnutí ANO bude hlasovat proti. „Projednáváme v EP již třetí rezoluci k Ukrajině během 5 měsíců. Nejde ale o rezoluci na podporu Ukrajiny. Je to aktivistický vánoční stromeček!“ uvedla s tím, že se podle ní jedná pouze o povinnost dávat více peněz na válečné úsilí a „kompletní stopku ruského plynu“.
Usnesení nepodpořila ani komunistka Konečná a motorista Turek. Ruku nezvedl ani nezařazený Ondřej Dostál nebo europoslanec z SPD Ivan David.
Dohromady se v europarlamentu hlasování zúčastnilo 577 ze 720 europoslanců. 390 bylo pro, 135 proti a 52 z nich se hlasování zdrželo.
Pro hnutí ANO se ovšem nejedná o nic výjimečného. Pro podporu Ukrajiny europoslanci tohoto hnutí nezvedli ruku ani například 19. září. Tehdy se hlasovalo o přijetí rezoluce, která vyzývala všechny státy Evropské unie, aby zrušila současná omezení Ukrajiny k palbě západními zbraněmi na ruské území.