Článek
„Opakuji občanům Slovenské republiky, že nikdo nepřipravuje odchod z Evropské unie a Severoatlantické aliance,“ zdůraznil Pellegrini. Premiér a předseda strany Směr Robert Fico konstatoval, že to, co se šíří na náměstích při protivládních protestech o vystoupení Slovenska z EU a NATO, je lež.
Byl to přitom místopředseda parlamentu za Směr Tibor Gašpar, kdo po návratu z Moskvy připustil, že EU i NATO se vyvíjejí v čase a mění se některé základní otázky nebo principy fungování, které platily v čase vstupu Slovenska do těchto organizací.
„Proto musí zůstat otevřené dveře pro situaci, že bychom eventuálně uvažovali i tak už o krajním řešení, jako je vystoupení z EU,“ řekl Gašpar a Fico s ním souhlasil.
Místopředseda slovenského parlamentu zaspekuloval o vystoupení země z EU
Předseda vládní Slovenské národní strany Andrej Danko po setkání s prezidentem uvedl , že EU se musí probudit ze svého snu, aby se opět stala konkurenceschopnou. „Jsme zastánci reformy Evropské unie,“ řekl Danko.
Předseda vládní strany Hlas Matúš Šutaj Eštok zase prohlásil, že životní prostor Slovenska je v rámci Evropské unie a bezpečnostní prostor v rámci NATO. „Nebudeme pouze pasivně přijímat příkazy z Bruselu, ale budeme se aktivně zajímat o blaho obyvatel Slovenské republiky,“ konstatoval předseda Hlasu.
Vládní politici, kteří se jednání u kulatého stolu zúčastnili, kritizovali představitele opozičních stran Progresivní Slovensko a Svoboda a solidarita, že pozvání prezidenta odmítli.
Z opozičních stran se jednání zúčastnil jen předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Milan Majerský. „Přijali jsme pozvání, protože jsme potřebovali slyšet od pana prezidenta, že naše ukotvení v EU a NATO je neměnné. Také ostatní ústavní činitelé to jasně řekli,“ uvedl Majerský.