Článek
Srbský deník Press o vyplacení pětimiliónové odměny informoval ve středu s odvoláním na zdroj ze západních diplomatických kruhů. Sama organizace ale odmítla záležitost komentovat. Podle zdroje byla částka převedena na anonymní konto vedené na Britských panenských ostrovech pod číslem RW 20-036-008/2 dne 23. července 2008, tedy dva dny poté, co byl někdejší vůdce bosenských Srbů zadržen v Bělehradě.
"V den, kdy byl Karadžić zatčen, mi britští tajní agenti potvrdili, že to bylo zaplaceno," řekl listu zdroj.
Peníze dostali zrádci, tvrdí Karadžičův advokát
Karadžičův právník Svetozar Vujačić tvrdí, že jeho klient byl zadržen nikoliv v pondělí 21. července, nýbrž už o tři dny dříve.
"Nemáme žádné informace o tom, že by ta odměna byla vyplacena, ale zapadá to do naší verze, podle které byl Karadžić unesen a nezákonně zadržován tři dny před svým oficiálním zatčením," řekl Pressu Vujačić.
Je přesvědčen o tom, že peníze obdržela skupina lidí, která podle něj Karadžiče držela od pátku do pondělí na neznámém místě. Vyplacené peníze označil za "odměnu za zradu".
Karadžić byl dopaden po 13 letech na útěku a minulý týden ho převezli do Haagu, kde poprvé stanul před tribunálem pro válečné zločiny.
Na svobodě zůstávají ještě dva prominentní uprchlíci z dob balkánského konfliktu v letech 1992 až 1995 - tehdejší velitel bosenskosrbské armády generál Ratko Mladić a předák chorvatských Srbů Goran Hadžić. Oba ve středu vyzval srbský ministr obrany Dragan Šutanovac, aby se pro dobro Srbska vzdali.
Karadžić chce za svědky Albrightovou a Holbrooka
Radovan Karadžić ve středu také vyzval tribunál v Haagu, aby jako svědky v jeho případu předvolal bývalou americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou a jejího vyslance pro Balkán Richarda Holbrookea.
Karadžić tvrdí, že s Holbrookem uzavřel dohodu, že nebude souzen, když se stáhne z veřejného života. Americký diplomat to popírá, a Karadžić proto chce, aby se k údajné úmluvě vyjádřil pod přísahou.