Článek
Uvedený případ Afghánce zvyšuje napětí v městečku Illerkirchberg ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.
Muž v říjnu roku 2019 spolu s dalšími čtyřmi žadateli o azyl z Afghánistánu, Íránu a Iráku vylákali čtrnáctiletou dívku do azylového centra, kde žili, tam ji omámili a znásilnili.
V březnu 2021 je soud v Ulmu shledal vinnými z trestného činu znásilnění, napadení s přitěžujícími okolnostmi, napomáhání znásilnění a napomáhání ke znásilnění a dodávání narkotik nezletilým.
Okamžitá deportace. Nelegální migranti z Ruska mají v Kalifornii utrum
Všichni skončili za mřížemi. Afghánec byl odsouzen na více než dva roky vězení a k následnému vyhoštění. Po propuštění z vězení se vrátil zpět do Illerkirchbergu.
Jeho návrat rozpoutal v městečku vášně. Obyvatelé jsou rozhořčení a žádají, aby byl vyhoštěn. Jenže v tom je kámen úrazu.
„V současné době není deportace možná, protože k tomu potřebujete zemi, která je ochotná migranty přijmout. Pokud je mi však známo, žádná jednání mezi Německem a Afghánistánem, kde vládne Tálibán, v tomto ohledu neprobíhají,“ uvedl jeho právník Christoph Käss pro web týdeníku Focus.
Vyšetřovatelé mají záznam, na kterém je vrah polského vojáka
Afghánec odmítl peníze, které by mu Německo vyplatilo za dobrovolný návrat do Afghánistánu. V současné době žije ze sociálních dávek a stěžuje si na nepřátelství ze strany obyvatel městečka.
„Všude se setkává s nepřátelstvím. Když ho tam lidé vidí, urážejí ho jako zločince, plivou mu k nohám a žádají ho, aby konečně vypadl z Německa,“ řekl obhájce, jehož klient je zobrazován jako „ďábel v lidské podobě“.
„Kvůli požadavku na trvalý pobyt nesmí opustit okres Alb-Donau, a tak žije v Illerkirchbergu a neví, co má dělat,“ říká Käss.
V Německu pro vás není místo. Scholz chce deportovat radikály do Afghánistánu a Sýrie
Podle advokáta je jeho klient „nyní traumatizován, protože už nemá šanci na život v Illerkirchbergu“. Přesto chce v Německu zůstat. „Jeho přítelkyně s ním bude mít na podzim dítě,“ dodal.
Afghánec přišel do Německa v listopadu 2015, o dva roky později byla jeho žádost o azyl zamítnuta, od té doby je považován za „tolerovaného“.
Slova kancléře Olafa Scholze, které pronesl ve Spolkovém sněmu, aby zločinci „byli deportováni, i když pocházejí z Afghánistánu či Sýrie“, zatím nemají v reálu šanci na uplatnění.